Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2019, 22:44

Palestína varovala Izrael pred pripojením území na západnom brehu Jordánu

Palestínsky premiér tiež vyzval EÚ o urýchlenie uznania palestínskeho štátu.

Palestína varovala Izrael pred pripojením území na západnom brehu Jordánu
Zdroj: Reuters

Palestínčania v utorok odsúdili vyhlásenia izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o rozšírení zvrchovanosti Izraela nad územiami na západnom brehu Jordánu.

Varovali, že takýto krok by mal negatívne následky. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník The Jerusalem Post.

"Netanjahu je hlavným ničiteľom mierového procesu a akýkoľvek nerozumný krok, ktorý podnikne, na ňom zanechá negatívne následky," povedal palestínsky premiér Muhammad Štajja.

"Palestína nie je súčasťou Netanjahuovej predvolebnej kampane," povedala a dodal, že ak Netanjahu verí, že pripojenie osád na západnom brehu rieky Jordán mu z krátkodobého hľadiska prinesie viac hlasov, potom z dlhodobého hľadiska on aj Izrael prehrajú.

Štajja varovanie vyslovil počas stretnutia so španielskym generálnym konzulom v Jeruzaleme.

Palestínsky premiér Španielsko a ďalšie krajiny EÚ vyzval, aby urýchlili proces uznania palestínskeho štátu s cieľom podporiť riešenie v podobe dvoch štátov.

Úrady palestínskych autonómnych území uviedli, že palestínske vedenie v najbližších dňoch absolvuje mimoriadne stretnutie s cieľom prediskutovať následky Netanjahuovho vyhlásenia.

Hovorca Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric povedal, že akýkoľvek krok Izraela s cieľom získať palestínske územie pod svoju správu by bol podľa OSN ničivý v súvislosti s možným obnovením rozhovorov a mierom v oblasti, ako aj riešením na úrovni dvoch štátov.

​Liga arabských štátov (LAŠ) takisto odsúdila Netanjahuove vyjadrenia a označila ich za a "agresiu Izraela", ktorá by sa v prípade realizácie rovnala vyhláseniu ukončenia mierového procesu zo strany židovského štátu.

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safadí vo vyhlásení uviedol, že pripojenie území na západnom brehu Jordánu Izraelom by rozdúchalo plamene konfliktu v celej oblasti.

Izrael okupuje Západný breh od šesťdňovej vojny z roku 1967.

Z pohľadu medzinárodného práva sú židovské osady postavené na týchto územiach ilegálne a bránia pokračovaniu mierového procesu, keďže sa rozprestierajú na územiach vnímaných Palestínčanmi ako súčasť ich budúceho štátu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.