Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2019, 08:30

Obžalovaných v prípade havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime súd oslobodil

Traja členovia vrcholového manažmentu spoločnosti TEPCO boli vo štvrtok oslobodení spod žaloby.

Obžalovaných v prípade havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime súd oslobodil
Zdroj: Reuters

Súd v japonskej metropole Tokio oslobodil vo štvrtok spod obžaloby troch členov vrcholového manažmentu spoločnosti TEPCO, ktorí boli obžalovaní v prípade havárie jadrovej elektrárne vo Fukušime v roku 2011.

Informovala o tom agentúra DPA.

"Vôbec tomu nerozumieme. Prišli sme o domovy, o naše mestá," povedal pre DPA pred budovou okresného súdu v Tokiu jeden z obyvateľov Fukušimy.

Tím právnikov, ktorý zastupuje obyvateľov Fukušimy, sa proti verdiktu súdu odvolá. Manažéri boli okrem iného obžalovaní z nedbalosti a zanedbania preventívnych opatrení, ktoré mohli katastrofe zabrániť.

Elektráreň Fukušima I silno poškodilo zemetrasenie a následné vlny cunami z 11. marca 2011.

Prírodný živel vyradil z činnosti chladiace systémy elektrárne, spôsobil prehriatie jej reaktorov a následne únik radiácie do okolia.

Išlo o najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v Černobyli v roku 1986 a celkovo pri nej na severovýchode Japonska prišlo o život, alebo sa stratilo, približne 18 400 ľudí, avšak väčšina z nich zomrela v dôsledku cunami. 

Likvidácia následkov katastrofy v komplexe elektrárne potrvá celé desaťročia. Jednou z najťažších úloh bude odstraňovanie roztaveného paliva zvnútra reaktorov, ktoré by sa malo začať v roku 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.