StoryEditor

Ukrajinský veľvyslanec pre HN: Ak by Západ prestal kupovať od Rusov plyn, Putin by skončil

28.01.2022, 23:00
Som si istý, že ak by sankcie, ktoré existujú voči Rusku, boli silnejšie, Putin by bol menej agresívny, povedal v rozhovore pre HN veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Yurii Mushka.

Začnime priamočiarou otázkou. Existuje skutočná hrozba konfliktu na Ukrajine?
Hrozba existuje. Otázkou je, či sa budú používať zbrane, alebo nie. Samozrejme, hrozba existuje už osem rokov, odkedy Rusko okupuje územie Ukrajiny, na Kryme. No nemôžem odpovedať na otázku, či zajtra bude útok, alebo nie. Ak sa na to však pozeráme v rámci akýchsi pravidiel vojenskej „hry“, vojaci na našich hraniciach na inváziu Ukrajiny nestačia. Pozorujeme zväčšujúce sa zoskupenie ruských jednotiek, obrnencov, personálu, transportérov, tankov, ale stále to nie je dosť na vpád do našej krajiny. Na to treba aspoň pol milióna ľudí, vidíme ich iba 140-tisíc. Nedá sa povedať, že to nič nie je. Samozrejme, je to pre nás veľká hrozba, ale cieľom je vyvolať paniku v ukrajinskej spoločnosti. Možno je to začiatok väčšej hry. Najprv panika a potom invázia. Môže to znamenať, že sme v prvej fáze. Žiaľ, niektorí politici túto paniku podporujú. Opakujú „zajtra sa uskutoční invázia, zajtra zaútočí Rusko“. To je Putinov cieľ.

Váš prezident, Volodimir Zelenskij, pred pár dňami vyzval národ, aby nepodliehal panike. Ako celá situácia ovplyvňuje každodenný život občanov?
Chcel by som zopakovať, čo povedal náš prezident: neverte ruskej propagande. Nepanikárte. Samozrejme, mali by sme byť pripravení na inváziu, ale to neznamená, že by sme sa jej mali báť. V prvom rade máme veľkú podporu Európy, NATO a USA. Putin je varovaný, že ak napadne našu hranicu, sankcie budú veľmi silné, ba priam fatálne.

Takže hovoríte, že ľudia sú v bezpečí?
Povedal by som, že Ukrajinci sú viac-menej v bezpečí. Nemôžeme im to zaručiť, pretože na našej hranici je tisíc tankov. Hoci je hrozba skutočná, neznamená to však, že by sa ľudia mali začať modliť. Máme tiež ozbrojené sily, vybavené – nemôžem povedať, že dobre vybavené, pretože stále je priestor na zlepšenie, ale máme protitankové strely zo Spojených štátov, z Británie. Verím, že s...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 20:37