Populistické vlády boli na začiatku pandémie covidu-19 neochotné zavádzať nepopulárne opatrenia proti šíreniu nákazy a kvôli ich politike zomrelo zbytočne mnoho ľudí.
Napísal to dnes izraelský denník The Jerusalem Post s odkazom na vedeckú štúdiu vykonanú na niekoľkých európskych univerzitách a v hospodárskom inštitúte IfW v nemeckom Kieli.
V zozname populistických vlád, ktoré vraj takto postupovali, sa nachádza aj predchádzajúca vláda Českej republiky a vláda Slovenskej republiky.
Populisti nezvládli začiatok pandémie
V štúdii sa uvádza, že kabinety krajín ako Izrael, Británia alebo USA, v ktorých boli pri vypuknutí epidémie pri moci populisti, pandémiu v jej začiatku nezvládli a prispeli k umieraniu ľudí.
Nadbytočná úmrtnosť, ktorej sa rozumie počet mŕtvych prevyšujúci priemerné množstvo zomrelých v normálnom, nepandemickom období, bola v krajinách s populistickými vládami v porovnaní s inými štátmi dvojnásobná.
Hlavným dôvodom bolo to, že ľudia v týchto krajinách nemuseli obmedzovať mobilitu. Tá sa merala pomocou údajov o počte ľudí pohybujúcich sa v obchodoch a parkoch. V krajinách ovládaných populistami bola v porovnaní so štátmi s porovnateľnou mierou nákazy vyššia.
V ukazovateli nadmernej úmrtnosti sa to prejavilo tak, že v krajinách s populistami na čele bola osemnásť percentná, v ostatných osem percentná.
Vážnosť pandémie zľahčovali
Autori štúdie vybrali do skupiny krajín s populistickými vládami 11 štátov, a to USA, Británii, Brazílii, Poľsko, Slovensko, Česko, Maďarsko, Indiu, Mexiko, Izrael a Turecko. Ich najvyšší politici neboli ochotní zaviesť "nepopulárne" opatrenia proti šíreniu vírusu ako obmedzenie kontaktov občanov.
Autori práce tiež usudzujú, že tieto vlády použili špecifickú komunikačnú stratégiu, zľahčovali vážnosť pandémie a spochybňovali vedecké poznatky.
Občania v týchto krajinách potom mali tendenciu nebrať vírus vážne a neboli ochotní presuny a cesty obmedziť dobrovoľne.
Najviac úmrtí na Covid-19 v tejto skupine krajín majú v absolútnych číslach USA, za nimi je Brazília, India a Británia. Na Slovensku pripadá na milión obyvateľov 3 240 úmrtí a v tomto ukazovateli je podľa údajov serveru Statista.com na deviatej priečke na svete.
Na štúdii sa okrem pracoviska v Kieli podieľali univerzity vo Švédsku, Nórsku, Holandsku a Británii.