Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2019, 19:22

800 ľudí má vážne pľúcne problémy, 13 už zomrelo. V USA varujú pred elektronickými cigaretami

Odborníci ľuďom radia, aby sa fajčeniu e-cigariet zatiaľ vyvarovali.

800 ľudí má vážne pľúcne problémy, 13 už zomrelo. V USA varujú pred elektronickými cigaretami
Zdroj: Reuters

Americké úrady už evidujú vyše 800 prípadov pacientov, ktorí sa liečia so závažnými pľúcnymi ťažkosťami spôsobenými pravdepodobne používaním elektronických cigariet.

Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vo štvrtok tiež informovalo, že kvôli dýchacím ťažkostiam spojeným s inhaláciou e-cigariet zomrelo 13 ľudí.

​Odborníci zatiaľ nevedia, či ťažkosti zapríčinil spôsob inhalácie pomocou elektronických cigariet alebo nejaká konkrétna substancia obsiahnutá v náplniach. Ľuďom však radia, aby sa s ohľadom na zdravie fajčeniu e-cigariet zatiaľ vyvarovali.

CDC vo svojej novej správe hovorí o 805 chorých, ktorí sa liečili alebo liečia so závažnými dýchacími ťažkosťami. Oproti minulému týždňu tak počet prípadov vzrástol o viac ako 50 percent, uviedla agentúra AP.

Lekári už ohlásili chorých so "záhadnou pľúcnou chorobou" takmer vo všetkých štátoch USA, pričom v Kalifornii, Oregone a Kansase už evidujú po dvoch mŕtvych.

Poslednú obeť lekári hlásili vo štvrtok v Oregone, a tamojšie úrady preto uvažujú aspoň o dočasnom zákaze predaja e-cigariet a náplní. "Ľudia by mali okamžite skončiť s fajčením elektronických cigariet. Ak fajčíte, či už konope, tabak alebo iné produkty, prestaňte. Ak ešte nefajčíte, nezačínajte," uviedol pracovník oregonského úradu pre ochranu verejného zdravia Dean Sidelinger.

​Príčina choroby nebola ešte úplne zistená. Všetci chorí však vykazovali rovnaké príznaky vrátane kašľa, dýchavičnosti a únavy a niektorí tiež zvracali či mali hnačku.

Podľa lekárov zatiaľ nie sú akékoľvek náznaky, že by choroba mohla byť infekčná. Veľká časť chorých, aj keď nie všetci, pomocou e-cigariet inhalovala psychoaktívnu látku THC obsiahnutú v marihuane. Z veľkej časti ide o mladých ľudí do dvadsiatich rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.