Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2019, 19:30

Z Viedne prichádzajú pre Slovensko zlé správy

Rakúsko opätovne povedie Sebastian Kurz a jeho ľudová strana ÖVP.

Z Viedne prichádzajú pre Slovensko zlé správy
Zdroj: Reuters

Staronovým rakúskym kancelárom bude s najväčšou pravdepodobnosťou Sebastian Kurz. Jeho strana ÖVP jednoznačne vyhrala nedeľné predčasné voľby.

Ľudovci tak budú mať na politiku u našich západných susedov aj naďalej zásadný vplyv. Čo to znamená pre našich občanov žijúcich v Rakúsku? HN vám prinášajú otázky a odpovede.

1. Aká bude sociálna politika novej vlády voči cudzincom?

Na začiatku roka pracovalo u našich západných susedov viac ako 23-tisíc slovenských opatrovateliek. Ich počet však klesá. Kontinuita vo vedení exekutívy nasvedčuje, že Rakúsko podľa všetkého neotočí v otázke vyplácania dávok cudzím štátnym príslušníkom.

Zmeny v sociálnom systéme totiž oznámila predošlá vláda v januári. Tie sa dotýkajú vyplácania rodinných prídavkov. „Táto politika sa už naštartovala, má podporu aj u rakúskej verejnosti, takže zrejme bude pokračovať. A je možné, že rakúske opatrenia budú v nasledujúcich mesiacoch ešte ostrejšie,“ vysvetľuje politológ Ivo Samson.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.