Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2019, 10:47

Peking ukázal svoju silu. Takto vyzerala najväčšia vojenská prehliadka v dejinách Číny

Čínska armáda v Pekingu predviedla svoje najmodernejšie technológie.

Peking ukázal svoju silu. Takto vyzerala najväčšia vojenská prehliadka v dejinách Číny
Zdroj: Reuters

Tisíce vojakov a stovky vozidiel, lietadiel a rakiet boli dnes v Pekingu pri masívnej ukážke vojenskej sily, ktorú Čína usporiadala pri príležitosti 70. výročia vzniku Čínskej ľudovej republiky. Prezident Si Ťin-pching v slávnostnom prejave vyhlásil, že nič nemôže ohroziť postavenie Číny vo svete a pokrok čínskeho ľudu. Vláda Taiwanu odsúdila čínsku "diktatúru", zatiaľ čo v Hongkongu pokračujú protesty.

Čínska armáda v Pekingu predviedla svoje najmodernejšie technológie, napísala agentúra AP. Ukázala okrem iného medzikontinentálnu balistickú strelu Tung-feng 41 (Dong Feng 41), ktorá je údajne schopná niesť až desať jadrových hlavíc a ktorá by dokázala zasiahnuť ktorýkoľvek cieľ v USA.

​Pred zrakmi čínskych politikov zhromaždených na tribúne na námestí Tchien-an-men tiež prešlo 15-tisíc vojakov, zatiaľ čo sa prizerali tisíce divákov s čínskymi vlajkami.

"Žiadna sila nemôže otriasť statusom našej skvelej rodnej krajiny a žiadna sila nemôže zastaviť pokrok čínskeho ľudu a čínskeho národa," povedal prezident Si. Vojenskú prehliadku sledoval z južnej časti námestia, teda z rovnakého miesta, odkiaľ Mao Ce-Tung 1. októbra 1949 vyhlásil založenie Čínskej ľudovej republiky.

Terajší najvyšší čínsky predstaviteľ podľa americkej televízie CNBC v zhruba desaťminútovom prejave nemenoval žiadnu inú krajinu a zdôraznil, že sa Čína bude usilovať o mierový rozvoj.

Po vojenskej prehliadke nasledoval sprievod alegorických vozov, ktoré znázorňovali napríklad technologický pokrok Číny alebo "demokraciu a vládu práva". Ďalší z vozov potom niesol obrí portrét prezidenta Si.

V sprievode išiel tiež voz znázorňujúci ostrov Taiwan, ktorý sa ocitá pod rastúcim ekonomickým a diplomatickým tlakom Pekingu. Taiwanská nezávislá vláda dnes odsúdila Čínu ako diktatúru, ktorá predstavuje hrozbu pre mier a snaží sa hľadať ospravedlnenie pre vojenskú expanziu.

Zároveň dnes pokračujú protesty v Hongkongu, ktorého obyvatelia sa od začiatku leta búria proti miestnej vláde podporovanej Pekingom. Podľa televízie CNN tu pochodovali tisíce ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.