Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2019, 11:43

Johnson predstaví poslancom nový brexitový plán, bude telefonovať aj s lídrami Únie

Svoj plán Spojené kráľovstvo zaslalo do Bruselu v stredu a reakcie z EÚ boli zatiaľ skôr vlažné.

Johnson predstaví poslancom nový brexitový plán, bude telefonovať aj s lídrami Únie
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson dnes okolo 12:30 SELČ predstúpi pred poslancov, ako ho k tomu vyzvala opozícia, a vysvetlí im svoj nový brexitový plán. Oznámila to vláda.

Potom podľa portálu televízie Sky News ministerský predseda zaháji sériu telefonických rozhovorov so svojimi kolegami z Európskej únie. Bude sa v nich snažiť získať podporu pre návrh Londýna týkajúci sa náhradného riešenia za problematickú írsku poistku, ktorá je súčasťou dohody s Bruselom o odchode krajiny z EÚ.

​Dopoludnia sa na mimoriadnom zasadnutí schádza vláda.

Svoj plán Spojené kráľovstvo zaslalo do Bruselu v stredu a reakcie z EÚ boli zatiaľ skôr vlažné. Únia však návrh úplne neodmietla a uviedla, že ho preštuduje. Obe strany však tlačí čas, platný termín brexitu je 31. októbra a 17. októbra sa uskutoční summit EÚ, ktorý bude o odchode Británie rokovať.

Londýn navrhol odstránenie írskej poistky, kvôli ktorej dohoda o podmienkach odchodu krajiny z EÚ opakovane neprešla dolnou komorou britského parlamentu.

Tento sporný bod má byť nahradený inými opatreniami, ktoré však podľa britskej vlády nepovedú k colnej kontrole priamo na írskej hranici a vzniku fyzickej colnej infraštruktúry.

Plán počíta okrem iného s tým, že Severné Írsko by v zásade zostalo v jednotnom trhu pre tovar. Colné kontroly by boli vykonávané v prístavoch v Írskom mori a mimo írsko-severoírskej hranice.

"Z nášho pohľadu to nie je základ dohody, ale celkom iste je to základ pre budúce diskusiu," povedal dnes v írskej tlači námestník írskeho ministra financií Patrick O'Donovan.

V britskom pláne sú podľa neho niektoré veci, ktoré Dublin víta, ale aj body, "s ktorými bude mať problém". To sa týka najmä colných kontrol, uviedol O'Donovan.

Rovnako z Európskeho parlamentu dnes zaznelo, že plán Spojeného kráľovstva "nepredstavuje základ dohody". Píše sa to podľa agentúry Reuters v návrhu vyhlásenia, ktoré chystá skupina poslancov, ktorá má na starosti brexit.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.