Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.10.2019, 07:10

Trump nalieha na "humánne riešenie" v Hongkongu

Masové protesty v Hongkongu sa začali 9. júna.

Trump nalieha na "humánne riešenie" v Hongkongu
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump v pondelok naliehavo vyzval na "humánne riešenie" v Hongkongu, ale poznamenal, že davy protestujúce proti čínskym úradom sú menšie ako predtým. Informovala o tom agentúra AFP.

"My chceme jednoducho vidieť humánne riešenie," povedal Trump pred novinármi. "Myslím si, že by to mali urobiť pokojným spôsobom".

Spomenul, že sú tam "skvelí ľudia" a mávajú americkou zástavou". Vyhol sa však vyjadreniu podpory bezprecedentnej ukážke vzdoru voči čínskej komunistickej vláde a naznačil, že protestujúci strácajú dych.

Na začiatku "som videl dva milióny ľudí. Nikdy som nevidel nič také," povedal Trump. "Dav je teraz omnoho menší, takže možno to o niečom vypovedá," dodal.

Masové protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Carrie Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny. Stiahnutie tohto zákona oznámila Lamová oficiálne 4. septembra.

Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej odstúpenie, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, zrušenie obvinenia zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.