Sýrska vláda varovala v utorok Turecko pred chystaným vpádom na územie Sýrie a vyzvala miestnych Kurdov, proti ktorým má byť namierený, aby sa pridali na stranu Damasku.
Informovali o tom agentúry DPA a AFP s odvolaním sa na článok sýrskeho provládneho denníka al-Watan.
Námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí Fajsal Makdád v ňom uviedol, že Sýria bude brániť celé svoje územie a nemieni akceptovať nijakú "okupáciu sýrskej pôdy".
Záchrana pred pádom do pekla
Kurdom ovládajúcim severovýchod Sýrie odkázal, že Sýrčania sú pripravení prijať ich opätovne medzi seba a zachrániť pred "pádom do pekla" po tom, ako ich "odvrhol" doterajší podporovateľ — Spojené štáty.
Ide o prvé vyjadrenie predstaviteľa sýrskej vlády v súvislosti s chystaným vojenským zásahom Turecka na severovýchode Sýrie.
Jeden z veliteľov Kurdmi vedených Sýrskych demokratických síl (SDF), ktorých súčasťou sú aj YPG, už podľa DPA deklaroval, že jednou z možností po odchode Američanov je spojenectvo so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.
Turecko je pripravené
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok oznámil, že Turecko je pripravené začať vojenskú operáciu proti kurdským silám na severovýchode Sýrie po tom, ako dostal "zelenú" od prezidenta USA Donalda Trumpa.
Ten rozhodol o stiahnutí amerických vojsk z tejto oblasti, čo vyvolalo v Spojených štátoch ostrú kritiku. Washington sa totiž podľa odporcov tohto kroku odvracia od Kurdov, ktorí priniesli v Sýrii veľké obete v bojoch proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).
Erdogan ešte minulý týždeň vyhlásil, že jeho krajina stráca trpezlivosť, pokiaľ ide spoluprácu so Spojenými štátmi na vytvorení bezpečnostnej zóny na severe Sýrie, kam by bolo možné z Turecka presídliť milióny utečencov.
Naznačil tak, že Turecko bezprostredne chystá vlastnú operáciu.
Začiatok operácie nie je jasný
Kurdské milície Oddiely ľudovej obrany (YPG) ovládajú na severe Sýrie územie východne od rieky Eufrat.
Pre Washington boli rozhodujúcim partnerom v boji proti Islamskému štátu, podľa Ankary sú však "teroristickou" odnožou kurdských separatistov pôsobiacich na území Turecka.
Turecká tlačová agentúra Anadolu medzitým informovala, že Turecko posilnilo svoje armádne jednotky pozdĺž hraníc so Sýriou. Vojaci, tanky a obrnené vozidlá dorazili do pohraničných miest Šanliurfa a Kilis.
Turecké ministerstvo obrany ešte v pondelok večer na Twitteri oznámilo, že všetky prípravy na operáciu v Sýrii sú zavŕšené. Podľa DPA nie je zatiaľ jasné, ako a kedy sa operácia uskutoční, Erdogan však avizoval, že bude zahŕňať pozemné aj vzdušné útoky.
Narušenie suverenity
"So znepokojením sledujem správy z Blízkeho východu a najmä chystajúcu sa intervenciu Turecka na sever Sýrie, ktorá by bola nielen narušením suverenity cudzieho štátu, ale hlavne existenčné riziko pre státisíce Kurdov, obývajúcich severovýchodný región Sýrie," povedala k situácií predsedníčka Zahraničného výboru Národnej rady Katarína Cséfalvayová.
Dodala, že bez pomoci a ľudských obetí tohto národa bez vlastného štátu by nebolo možné poraziť hrôzu a krutovládu Islamského štátu, ktorá bola obrovským rizikom aj pre Európu.
"Spojené štáty americké, Európska únia aj Ruská federácia by mali vyvinúť všetko úsilie a tlak na Turecko, aby od chystaných zámerov upustilo. Stiahnutie vojakov z oblasti, ktorí by mali Kurdov chrániť, len posilňuje túžby Turecka na rozťahovanie sa v regióne," tvrdí Cséfalvayová.
"Mnohým sa nemusí páčiť americká prítomnosť v Sýrii, ale uvoľnený priestor sú pripravení využiť hráči, ktorých cieľom je ďalšia destabilizácia a deštrukcia," dodala.
Podľa nej sa treba zo všetkých síl snažiť o mier, stabilitu a čo najväčší pokoj v oblasti, pretože prilievanie oleja do ohňa na Blízkom východe nikdy neviedlo k ničomu dobrému.
Prezident Spojených štátov Donald Trump v utorok vyhlásil, že napriek tomu, že USA sťahujú svoje vojská zo severnej Sýrie, Kurdov neopustili.
Trump Kurdov vo svojom príspevku na Twitteri označil za "výnimočných ľudí a skvelých bojovníkov".