Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2019, 00:00

"Nemáme nič, čo môžeme použiť proti ich lietadlám a tankom." Čo dokáže zastaviť tureckú mašinu?

  • Proti sebe tu stoja dvaja nepomerne veľkí súperi.
  • Ako dlho môže vojenská akcia trvať?
"Nemáme nič, čo môžeme použiť proti ich lietadlám a tankom." Čo dokáže zastaviť tureckú mašinu?
Zdroj: TASR/AP

Na hranici Turecka a Sýrie si na niektorých miestach ľudia doslova vidia na dvore a túto blízkosť Turecko využíva, keď teraz ostreľuje sýrske pohraničné mesta delostrelectvom. Expertov tak prekvapila šírka operácie.

"Turci spustili svoje aktivity na území v dĺžke 300 kilometrov a v šírke 50 kilometrov, zasiahli skoro všetky väčšie mestá v oblasti," hovorí odborník na Blízky východ Mutlu Civiroglu.

​Útok v takom pásme býva podľa vojenských poučiek záležitosťou obrovskej sily niekoľkých divízií, Turecko si však vystačí s oveľa menšou silou, pretože mu hrajú do karát takmer všetky faktory.

Proti sebe tu stoja dvaja nepomerne veľkí súperi. Na jednej strane veľmi dobre vyzbrojená a zásobená turecká armáda so 413-tisíc vojakmi v aktívnej službe a 170-tisíc členmi takzvanej gendarmerie, teda militarizovaných policajných jednotiek, plus 400-tisíc záložníkov.

Zdroje nie sú bezodné

Turecká armáda dostáva z rozpočtu skoro dvadsať miliárd dolárov ročne, má výborný výcvik a výzbroj pozemných jednotiek porovnateľnú s armádou USA.

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.