Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2019, 18:00

Aké šance majú Kurdi proti Turkom a prečo sa Erdogan nemusí obávať reakcie sveta?

  • Kurdi majú čerstvé vavríny tých, kto na zemi porazili Islamský štát.
  • Turecko je teraz v pohodlnej pozícii, má uvoľnené ruky.
  • Otázne však je, ako si vlastne Ankara inváziu predstavuje.
  • Protesty Damasku budú len vlažné, keďže mu turecká invázia hrá do kariet.
Aké šance majú Kurdi proti Turkom a prečo sa Erdogan nemusí obávať reakcie sveta?
Zdroj: Reuters

Kurdi nemajú proti Turkom šancu, aj keď sme na Blízkom východe, kde svojho času David dostal Goliáša. Proti sile a možnostiam druhej najväčšej armády NATO by Kurdom nepomohol ani supermoderný prak, aj keď niečo také vlastne majú k dispozícii. Síce majú bojové skúsenosti, niekoľko rokov bojovali proti Islamskému štátu, ale toto je niečo úplne iné.

Môžu sa postaviť na odpor, ale v tom prípade budú prevalcovaní, pretože so svojou výzbrojou sú schopní viesť iba boje partizánskeho typu. Kurdi majú čerstvé vavríny tých, kto na zemi porazili Islamský štát, ale spočiatku to tiež nijako slávne nebolo. Mali povesť statočných a skúsených bojovníkov, dlho však boli len statoční. A nečakane dlho sa museli učiť. Bez západných lietadiel, ktoré džihádistov drvili zhora, satelitov a rakiet, by všetko trvalo oveľa dlhšie.

​Ale keď Islamský štát tak dlho vzdoroval im, mohli by oni rovnako tak vzdorovať Turkom?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.