Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.10.2019, 07:32

Modlite sa za ňu, je to vážne chorý človek, napísal Trump o svojej protivníčke Nancy Pelosiovej

Trump ťažko znášal rozhodnutie Kongresu, ktorý odsúdil prezidentove rozhodnutie o stiahnutí amerických jednotiek zo severu Sýrie.

Modlite sa za ňu, je to vážne chorý človek, napísal Trump o svojej protivníčke Nancy Pelosiovej
Zdroj: Reuters

Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila v stredu nezáväznú rezolúciu odsudzujúcu rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa o stiahnutí amerických jednotiek zo severu Sýrie. Informovala o tom agentúra AFP.

Za schválenie rezolúcie hlasovalo 354 členov Snemovne reprezentantov, proti ich bolo 60. Spolu s demokratmi, ktorí majú v Snemovni väčšinu, hlasovalo za schválenie rezolúcie aj viac ako sto Trumpových republikánov.

Snemovňa nesúhlasí s rozhodnutím ukončiť snahu Spojených štátov zabrániť "operáciám tureckej armády proti silám sýrskych Kurdov na severovýchode Sýrie", uvádza sa v rezolúcii.

Tá zároveň vyzýva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby "okamžite ukončil jednostranné vojenské operácie" na severovýchode Sýrie.

Po hlasovaní v Snemovni prijal Trump v Bielom dome v súvislosti so situáciou v Sýrii vodcov demokratov v Kongrese.

Stretnutie, ktorého sa zúčastnili predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, líder demokratov v Senáte Chuck Schumer a vodca demokratov v Snemovni Steny Hoyer, sa však skončilo predčasne.

​Prezident označil Pelosiovú za "treťotriednu političku" a demokrati Biely dom opustili. Šéfka Snemovne po schôdzke uviedla, že Trump bol výsledkom hlasovania otrasený a "úplne sa prestal ovládať".

Trump neskôr na Twitteri napísal, že ovládať sa prestala Pelosiová. "Nancy Pelosiová urýchlene potrebuje pomoc! Buď nemá niečo v poriadku 'vo veži', alebo jednoducho nemá rada našu úžasnú krajinu. Dnes v Bielom dome sa úplne prestala ovládať. Bol to veľmi smutný pohľad. Modlite sa za ňu, je to vážne chorý človek!" uviedol prezident USA.

Administratíva Donalda Trumpa šiesteho októbra nariadila svojim jednotkám, aby sa stiahli zo severovýchodnej Sýrie, kde podporovali Kurdov v boji proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

Turecko 9. októbra spustilo ofenzívu v Sýrii proti Kurdom - s deklarovaným cieľom vyčistiť oblasť turecko-sýrskych hraníc od "teroristov" a vytvoriť "bezpečnú zónu" na návrat sýrskych utečencov.

Kurdi podpísali Rusmi sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom a bojujú po boku jeho vojakov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.