Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.10.2019, 14:57

Narušiť londýnsku verejnú dopravu v špičke bola chyba, priznali členovia Exctinction Rebellion

Kampaň za boj so zmenami klímy pritiahla v uplynulých týždňoch do Londýna 30-tisíc aktivistov.

Narušiť londýnsku verejnú dopravu v špičke bola chyba, priznali členovia Exctinction Rebellion
Zdroj: Reuters

Narušiť londýnsku verejnú dopravu v špičke bola chyba, zhodli sa riadiaci členovia ekologického hnutia Exctinction Rebellion. Do budúcnosti chcú aktivisti stratégiu prehodnotiť, informoval dnes denník The Guardian.

Príslušníci hnutia vo štvrtok narušili prevádzku metra, čím rozhnevali cestujúcich, ktorí sa ráno snažili dostať do práce.

Londýnska polícia v súvislosti s protestmi, ktoré musela kvôli výtržnostiam zakázať, zatkla vyše 1760 ľudí. Štyroch z nich zadržala potom, čo skupina aktivistov vo východnom Londýne vyšplhala na strechu vagónov metra.

Ľudia demonštrantov sťahovali dolu, hádzali po nich jedlo a jedného z nich dokonca musela pred rozhnevaným davom brániť ochranka metra.

"Musíme sa poučiť z toho, čo sa okolo metra stalo," uviedla Sarah Lunnonová z politického vedenia hnutia. "Očividne sme to pokazili. Ľudia odišli z práce, aby sa k nám mohli pridať. Ich sklamanie a rozčarovanie nám dokladá, že musíme prehodnotiť spôsob, akým rozhodujeme," dodala Lunnonová.

Jedným z rozhodnutia je upustiť od dvojtýždňových nepokojov, ktoré sa konajú dvakrát ročne. Namiesto toho chce hnutie dať priestor vedcom a odborníkom a tým pomôcť formovať globálnu diskusiu o zmenách klímy.

Aj keď akcie ekologických aktivistov vzbudzujú kontroverziu, veľa z nich stále verí, že radikálne akcie sú efektívnym spôsobom, ako vytvárať tlak na svetové vlády a pritiahnuť k problematike globálneho otepľovania pozornosť médií a verejnosti.

"Je to pre nás veľmi tenká hranica a niečo, čo sa musíme naučiť," uviedla Lunnonová, podľa ktorej musia hnutia do budúcnosti zvážiť aj mierumilovné protesty.

Kampaň za boj so zmenami klímy pritiahla v uplynulých týždňoch do Londýna 30-tisíc aktivistov, vrátane 43-ročného Bena Atkinsona, ktorý v piatok po lešení vyšplhal na londýnsky Big Ben, kam zavesil dva transparenty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.