Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 16:24

Boh a neobmedzený vládca. Aj tak Japonci videli svojho cisára

V Japonsku dnes zasadne na trón Naruhito, už 126. zástupca cisárskeho rodu Jamato.

Boh a neobmedzený vládca. Aj tak Japonci videli svojho cisára
Zdroj: Reuters

Predstavte si, že máte vo svojej krajine neobmedzenú moc. Každý pred vami padá na zem tvárou k zemi, na slovo poslúcha vaše rozkazy a uctieva vás ako božstvo. Ste najvyšším armádnym veliteľom svojej krajiny, takže kedykoľvek môžete komukoľvek vyhlásiť vojnu.

Aj za cenu, že svoju krajinu privediete do záhuby. A o svoju pozíciu nemusíte bojovať. Zdedili ste ju po svojom otcovi a keď príde váš čas, odovzdáte ju zas svojmu synovi.

Presne takýmto výsadám sa dlhé stáročia tešili japonskí cisári. Hoci japonská politická scéna prešla v uplynulých desaťročiach mnohými zmenami a cisár už ani zďaleka nie je Bohom ani všemocným vládcom, medzi miestnym obyvateľstvom sa teší obrovskej popularite a úcte. A práve dnes sa počas slávnostnej ceremónie v Tokiu posadí na trón Naruhito, len štvrtý japonský cisár za uplynulých sto rokov.

Na tróne 2 680 rokov

Kým Slováci, Česi, Američania, Rusi či ďalšie národy rozhodujú o svojej hlave štátu každé štyri alebo päť rokov a jeden človek väčšinou nemôže túto funkciu zastávať viac ako dve po sebe idúce obdobia, v monarchiách je to inak. Napríklad kráľovná Alžbeta II. vládne Británii a ďalším krajinám Spoločenstva národov už viac ako 67 rokov.

Unikátny rekord však v tomto smere držia Japonci, konkrétne cisársky rod Jamato. Ten vládne východoázijskej ostrovnej krajine nepretržite od roku 660 pred našim letopočtom, keď ho podľa legendy založil prvý cisár Džimmu. Odvtedy drží rod žezlo nad Japonskom už takmer 2 680 rokov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.