Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2019, 17:13 Aktualizované dňa 21.10.2019 o 17:45

Šéf britského parlamentu neumožnil znova rokovať o brexitovej dohode

Pri mimoriadnom sobotňajšom zasadnutí parlamentu nakoniec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitovej dohody.

Šéf britského parlamentu neumožnil znova rokovať o brexitovej dohode
Zdroj: TASR/AP

Predseda dolnej komory britského parlamentu John Bercow zablokoval nový pokus vlády predložiť dnes poslancom na schválenie dohodu o brexitu.

Vláda podľa neho navrhovala v zásade rovnaké uznesenie ako v sobotu, pričom sa nezmenili vonkajšie okolnosti, nové prerokúvanie tejto otázky by preto porušovalo procedurálne pravidlá.

Pri mimoriadnom sobotňajšom zasadnutí parlamentu nakoniec nedošlo na jasný verdikt o návrhu brexitovej dohody ako takom.

Dolná snemovňa však odhlasovala, že dohodu neschváli, pokiaľ nebude jej obsah prevedený do britského práva.

Podľa Bercowa však kabinet premiéra Borisa Johnsona môže predložiť zákon o ratifikácii podmienok odchodu z Európskej únie.

"Čo sa týka podstaty, je dnešné uznesenie rovnaké ako sobotné a (Dolná) snemovňa vo veci rozhodla. Dnešné okolnosti sú rovnaké ako v sobotu," uviedol Bercow.

Britskí poslanci sa podľa parlamentných procedurálnych pravidiel nemôžu zaoberať otázkou, ku ktorej už v rovnakom legislatívnom období prijali stanovisko.

Príslušný ratifikačný zákon bude podľa britských médií zverejnený dnes večer. Prvé hlasovanie v rámci legislatívneho procesu plánuje vláda na utorok. Bercow dnes označil vládne plány v tejto veci za legitímne.

Johnson chce aj napriek aktuálnej komplikácii vyviesť Britániu z EÚ na základe svojej dohody v platnom termíne na konci mesiaca.

Takéto vyústenie je teoreticky stále možné, vláda však potrebuje v mimoriadne krátkom čase 10 dní presadiť ratifikačný zákon. Podľa spravodajskej spoločnosti BBC v minulosti prijímanie podobných opatrení trvalo aj výrazne dlhšie ako niekoľko týždňov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.