Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.10.2019, 10:30 Aktualizované dňa 20.10.2019 o 00:08

Brexitová "supersobota" priniesla chaos. Johnson poslal Tuskovi žiadosť o odklad, ktorú nepodpísal

  • Dolná komora britského parlamentu na dnešnom mimoriadnom zasadnutí neschválila návrh dohody o brexite.
  • K očakávanému hlasovaniu o dokumente ako takom nakoniec vôbec nedošlo po tom, čo vláda prehrala úvodné hlasovania o pozmeňovacom návrhu.
  • Snemovňa odsúhlasila, že s definitívnym schválením brexitovej dohody sa musí počkať, kým jej obsah nebude prevedený do britského práva.
  • Tým pádom vstúpil do hry zákon z minulého mesiaca, ktorý stanovuje, že vláda musí požiadať o trojmesačný odklad brexitu.
  • Britský premiér Boris Johnson najskôr vyhlásil, že o odsunutí termínu brexitu vyjednávať nebude.
  • Šéf Európskej rady Donald Tusk v sobotu pred polnocou oznámil, že dostal od britského premiéra list so žiadosťou o odklad, ktorý Johnson nepodpísal.
Brexitová "supersobota" priniesla chaos. Johnson poslal Tuskovi žiadosť o odklad, ktorú nepodpísal
Zdroj: Reuters

Dolná komora britského parlamentu na dnešnom mimoriadnom zasadnutí neschválila návrh dohody o brexite.

Vláda premiéra Borisa Johnsona utrpela ďalšiu parlamentnú porážku a teraz bude zrejme nútená dojednať so zvyškom Európskej únie ďalší odklad britského odchodu z bloku.

Stratégia vlády nebola počas diania v Dolnej snemovni úplne jasná, keď premiér vyhlásil, že o odsunutí termínu brexitu vyjednávať nebude a že na budúci týždeň bude pokračovať v snahe ratifikovať svoju dohodu.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v sobotu pred polnocou oznámil, že dostal od britského premiéra Borisa Johnsona list so žiadosťou o odklad brexitu.

Podľa BBC však list nepodpísal, naopak k nemu pripojil ďalší podpísaný list, v ktorom označuje odklad brexitu za chybu.

Kľúčový pozmeňovací návrh

K očakávanému hlasovaniu o dokumente ako takom nakoniec vôbec nedošlo po tom, čo vláda prehrala úvodné hlasovania o pozmeňovacom návrhu.

Snemovňa pomerom 322 hlasov ku 306 odsúhlasila, že s definitívnym schválením brexitovej dohody sa musí počkať, kým jej obsah nebude prevedený do britského práva.

Tým pádom vstúpil do hry zákon z minulého mesiaca, ktorý stanovuje, že vláda musí požiadať o trojmesačný odklad brexitu, ak do dnešného dátumu parlament neschváli "rozvodový" dohovor, prípadne odchod z EÚ bez dohody.

Prijatý pozmeňovací návrh podľa médií reagoval na obavu, že keby dnes poslanci podmienky brexitu podporili, Británia by potom rovnako mohla na konci mesiaca vystúpiť z EÚ bez dohody, pretože by sa do tej doby nemuselo stihnúť schválenie príslušného ratifikačného zákona.

Podľa septembrového zákona musí britská vláda o nový odklad brexitu požiadať do polnoci. Premiér Johnson po porážke v parlamente vyhlásil: "Nebudem s EÚ dojednávať odklad a ani nie som zo zákona nútený tak urobiť."

Rokovania môžu trvať niekoľko dní

Tusk uviedol, že na základe listu začne konzultovať s krajinami EÚ a tieto rokovania môžu trvať niekoľko dní.

Podľa denníka The Guardian nemenovaní vysoko postavení diplomati už pred tým potvrdili, že krajiny EÚ nový odklad brexitu zrejme odsúhlasia.

Chcú vyjasnenie pozície

Avšak francúzsky prezident Emmanuel Macron v reakcii na výsledok hlasovania uviedol, že ďalšie odloženie brexitu by nikomu neprospelo. Macron zároveň Johnsona požiadal, aby rýchlo vyjasnil pozíciu Británie.

Írsky minister zahraničia Simon Coveney pripomenul, že sa musia na rozhodnutí zhodnúť všetky členské štáty EÚ. "Každý z lídrov tomu môže zabrániť a myslím si, že EÚ chce vidieť istotu a koniec nekonečných vyjednávania a špekulácií. Myslím si, že žiadosť o odloženie nie je jednoznačná," uviedol Coveney.

Český premiér Andrej Babiš povedal, že dnešné rozhodnutie britských poslancov veľmi ľutuje. Dúfa, že britská vláda si čo najskôr vyjasní ďalší postup.

Johnson sa znovu pokúsi o presadenie dohody

Britská vláda podľa médií plánuje budúci týždeň predložiť legislatívne opatrenia pre ratifikáciu novej "rozvodovej" dohody, ktorá je podľa Johnsona v súčasnej situácii najlepším možným riešením. O jej presadenie v Dolnej snemovni sa podľa všetkého bude znovu pokúšať už v pondelok.

V snahe spečatiť výsledok brexitového referenda z roku 2016 britská vláda zvolala sobotňajšie zasadnutie parlamentu prvýkrát od roku 1982. Britské médiá tento deň označili ako "supersobotu."

Britskí poslanci tento rok trikrát odmietli pôvodný návrh brexitovej dohody, rozuzlenie vleklej britskej snahy opustiť EÚ však zatiaľ neprináša ani upravená podoba dokumentu, ktorú potvrdil posledný summit Únie.

Brexit zároveň naďalej rozdeľuje britskú verejnosť, ako ukázali aj dnešné masívne demonštrácie v Londýne, kde pochodovali najmenej desaťtisíce zástancov členstva v EÚ.

Podľa organizátorov sa manifestácie za nové brexitové referendum zúčastnil milión ľudí. Spravodajská spoločnosť BBC uviedla, že účastníci odloženia rozhodnutia o brexitovej dohode prijali s nadšením

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.