Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2019, 12:18 Aktualizované dňa 25.10.2019 o 12:50

Štáty Únie sa na odklade brexitu nezhodli, samit však neplánujú

Odchod Británie z EÚ je tak stále naplánovaný na 31. októbra.

Štáty Únie sa na odklade brexitu nezhodli, samit však neplánujú
Zdroj: Reuters

Veľvyslanci unijných krajín sa dnes nedohodli na postoji k britskej žiadosti o odklad odchodu krajiny z EÚ. Podľa informácií ČTK budú diplomati pokračovať v rokovaniach v pondelok, kedy bude britský parlament hlasovať o vypísanie predčasných volieb.

Niektoré krajiny chcú s rozhodnutím počkať na to, či parlament decembrové voľby schváli. Zvolanie mimoriadneho summitu členské štáty neplánujú.

Teraz platí termín brexitu 31. októbra, bez rozhodnutia o odklade už by teda Veľká Británia za týždeň nebola členskou krajinou EÚ.

Hlavný brexitový vyjednávač únie Michel Barnier označil dnešné rokovanie za "exceletné", definitívne rozhodnutie ale podľa neho neprinieslo.

Podľa zdroja oboznámeného s priebehom dnešnej schôdzky sa unijní diplomati zhodli na tom, že sa pokúsia "nájsť zhodu začiatkom budúceho týždňa".

"Chceme ďalej pokračovať prostredníctvom písomnej procedúry," uviedol jeden z diplomatov. Konzultácie s cieľom zjednotiť spoločnú pozíciu budú podľa neho pokračovať aj cez víkend.

Písomné schválenie najviac trojmesačného odkladu odporučil členským štátom predseda Európskej rady Donald Tusk. Jeho návrh, ktorý dnes mali veľvyslancovi na stole, počítal s tým, že by Británia mohla európsky blok opustiť aj skôr, ak by ratifikovala výstupnú dohodu uzavretú minulý týždeň.

​Britský premiér Boris Johnson minulú sobotu poslal do Bruselu žiadosť o odklad brexitu do konca januára, k čomu ho zaväzoval zákon schválený v septembri parlamentom. Premiér však zároveň vytrvalo opakuje, že on sám o odklad neusiluje a dáva prednosť akejkoľvek variante vystúpenia z EÚ budúci štvrtok.

Námietky dávalo pred rokovaním najavo zvlášť Francúzsko, ktoré chcelo čo možno najkratšie a podložené dôležitými zdôvodneniami predĺženie britského členstva v EÚ.

Niektoré štáty zároveň chceli počkať na výsledok pondelňajšieho hlasovania o britských voľbách. Brexitové rozuzlenie však môže skomplikovať fakt, že podobnú vyčkávaciu stratégiu zvolil tiež šéf britských opozičných labouristov Jeremy Corbyn.

Jeho strana podľa neho podporí vypísanie volieb len v prípade, že EÚ potvrdí odklad a bude vylúčený štvrtkový neriadený odchod Británie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.