Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.11.2019, 22:32

Mala by byť v škole, kritizoval Thunbergovú španielsky expremiér

Mala by byť v škole, kritizoval Thunbergovú španielsky expremiér
Zdroj: Reuters

Španielsky expremiér José María Aznar kritizoval švédsku ekologickú aktivistku Gretu Thunbergovú za to, že podľa neho dáva svetu rady namiesto toho, aby bola v škole.

Informoval o tom dnes denník El Espaňol. Aznar tiež označil za "show" Gretino odmietanie leteckej dopravy.

Šestnásťročná Thunbergová minulý týždeň požiadala o pomoc, aby sa dostala späť z USA do Európy na konferenciu OSN o klimatických zmenách (COP25), a to nie letecky. Konferencia sa koná budúci mesiac v Madride, kam bola preložená z Čile kvôli protivládnymi demonštráciám.

"Vo všetkej úcte k jej dobrým zámerom, neverím, že toto dievča by malo hovoriť svetu s vážnosťou, ako zlepšiť životy ľudí," vyhlásil Aznar v pondelok na univerzite v meste Pozuelo de Alarcón neďaleko Madridu.

"Tá dievčina by mala byť v škole," dodal španielsky premiér z rokov 1996 až 2004.

Nie všetci sú proti 

​Správy okolo Gretinho presunu cez Atlantik označil Aznar za "show". "Môžeme ju priviezť, a keď sa jej nepáči lietadlo, pretože kontaminuje životné prostredie, môžeme najať loď," uviedol pravicový expremiér, ktorý tak podľa španielskych médií kritizoval súčasnú španielsku vládu.

Španielska ministerka pre životné prostredie Teresa Riberaová totiž v piatok na twitteri švédskej aktivistke ponúkla pomoc s cestou do Európy. "Milá Greta, bolo by skvelé mať ťa v Madride," napísala Riberaová. Thunbergovú pochválila za jej aktivity i za "otváranie myslí" ľudí.

Ministerka reagovala na žiadosť švédskej študentky, ktorá minulý rok v lete stála pri zrode ekologického hnutia študentov Fridays for Future (Piatky za budúcnosť).

Presun z Čile

Thunbergová na twitteri napísala, že bude "potrebovať pomoc", pretože sa konferencia COP25 presunula z čílskej metropoly.

"Ukázalo sa, že som cestovala cez polku sveta, ale zlým smerom," napísala Thunbergová minulý týždeň po tom, čo sa čilská vláda zriekla organizovania konferencie kvôli masovým demonštráciám za sociálne reformy. Klimatická konferencia v Madride sa uskutoční od druhého do 13. decembra.

Vodný bicykel, lietajúca metla či videokonferencia 

Odpoveď španielskej ministerky bola jednou zo zopár serióznych ponúk. Niektorí používatelia sociálnej siete si zo švédskej aktivistky robili srandu, keď na web umiestňovali fotky rôznych vodných bicyklov či animácie s dievčaťom letiacej na metle či ľudí chodiacich po hladine.

Niektorí ju vyzvali, nech oceán prepláva, alebo nech sa akcie v Madride zúčastní prostredníctvom videokonferencie.

Thunbergová preplávala Atlantický oceán v auguste na jachte, trvalo jej to dva týždne. V USA a Kanade sa zúčastnila ekologických demonštrácií a v septembri vystúpila v New Yorku na klimatickom summite OSN.

Kritiku si vtedy vyslúžila od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, podľa ktorého svojimi radikálnymi postojmi rozdeľuje spoločnosť.

Sarkastický komentár k jej emotívnemu vystúpeniu na klimatickom summite napísal na twitter americký prezident Donald Trump.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.