Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 07:16

Čilský prezident chce utíšiť protesty, zvýši minimálnu mzdu

Čile otriasli v uplynulých dňoch najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia.

Čilský prezident chce utíšiť protesty, zvýši minimálnu mzdu
Zdroj: Reuters

Čilský prezident Sebastián Pinera sa v stredu rozhodol zvýšiť minimálnu mzdu s cieľom utíšiť protesty, ktoré v krajine prebiehajú už viac ako dva týždne. Informovala o tom agentúra DPA.

Pinera podpísal návrh legislatívy, pomocou ktorej sa minimálna mzda pre ľudí pracujúcich na plný úväzok zvýši na v prepočte približne 427 eur.

Opatrenie, ktoré má priniesť úžitok 540-tisíc pracovníkom, však ešte musí schváliť čilský parlament. Minimálna mzda bola doteraz na úrovni približne 366 eur.

Čile otriasli v uplynulých dňoch najhoršie občianske nepokoje za celé desaťročia. Pôvodne študentský protest proti zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre sa rýchlo vymkol spod kontroly a demonštrácie prerástli do násilia, ktoré si vyžiadalo najmenej 20 obetí na životoch.

Zvýšenie minimálnej mzdy je súčasťou balíka opatrení, ktorým chce vláda znížiť nerovnosť. Pinera takisto reorganizoval svoju vládu. Opatrenia však neuspokojili demonštrantov, ktorí žiadajú reformu ústavy.

Protestujúci takisto obviňujú bezpečnostné zložky z porušovania ľudských práv. Prokuratúra v stredu oznámila, že začne vyšetrovanie 14 policajtov v súvislosti s prejavmi násilia voči dvom osobám. Jeden demonštrant pri tom podľa médií utrpel vážne zranenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.