Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2019, 12:52

Sloboda Európy je aj zásluhou Slovákov a Čechov, povedal nemecký prezident

Dnes je 30. výročie pádu Berlínskeho múru.

Sloboda Európy je aj zásluhou Slovákov a Čechov, povedal nemecký prezident
Zdroj: Reuters

Česi, Slováci, Poliaci a Maďari sa podľa nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera v roku 1989 chopili slobody a skoncovali s rozdelením európskeho kontinentu.

Sloboda Európy je ich zásluhou, povedal dnes Steinmeier v Berlíne v prejave k prezidentom krajín vyšehradskej štvorky (V4), ktorí si spoločne pripomínajú 30. výročie pádu Berlínskeho múru.

"Dlhý a vytrvalý boj za slobodu a nezávislosť vo vašich krajinách, krajinách v strede Európy, patrí k historickým predpokladom tohto deviateho novembra pred 30 rokmi," uviedol Steinmeier podľa prejavu, ktorý má ČTK k dispozícii.

​63-ročný politik ocenil aj podporu Washingtonu a odvážne rozhodnutia sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova, bez ktorých by sa vtedajšie udalosti neuskutočnili tak šťastne a nenásilne.

"Ale pravda tiež je: Maďari, Poliaci, Česi a Slováci sa chopili slobody. Chytili slobody pre Európu a skoncovali s rozdelením kontinentu. Sloboda Európy je ich zásluhou," zdôraznil nemecký prezident.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.