Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2019, 13:15

Merkelová pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru citovala Havla

Žiadne múry, ktoré rozdeľujú ľudí a obmedzujú slobodu, nie sú tak vysoké ani tak dlhé, aby nemohli byť zničené, poznamenala nemecká kancelárka.

Merkelová pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru citovala Havla
Zdroj: Reuters

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes v prejave pri príležitosti 30. výročia pádu Berlínskeho múru citovala bývalého disidenta a neskoršieho československého prezidenta Václava Havla a jeho prínos k vtedajším udalostiam.

Spomenula obete komunistického režimu a zdôraznila, že demokraciu a právny štát nemožno brať ako samozrejmosť. Zodpovednosťou Európy je hodnoty slobody brániť, povedala.

Merkelová vyzvala k spomienke na ľudí, ktorí boli zabití alebo zatknutí pri snahe o útek z vtedajšej Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Zdôraznila, že ľudia boli za minulého režimu sledovaní, zatýkaní a ich "nádeje pochované, pretože sa nechceli vzdať svojej vôle v totalitnom štáte".

Kancelárka pripomenula, že na deviateho novembra pripadá aj výročie takzvanej krištáľovej noci, teda protižidovského pogromu, ktorý sa odohral v roku 1938 v nacistickom Nemecku, Rakúsku a v Sudetoch.

Nemecká kancelárka v prejave kládla dôraz na budúcnosť demokracie v Európe. Poznamenala, že hodnoty slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a dodržiavania ľudských práv nemožno brať ako samozrejmosť, ale že je potrebné, aby ich Európa obhajovala, najmä v dnešnej dobe technologického pokroku.

​V závere prejavu Merkelová poznamenala, že "žiadne múry, ktoré rozdeľujú ľudí a obmedzujú slobodu, nie sú tak vysoké ani tak dlhé, aby nemohli byť zničené".

Merkelová predniesla svoj prejav v Kaplnke zmierenia, ktorá stojí na mieste bývalého "pásma smrti" medzi dvoma radmi berlínskeho múru. Po skončení jej prejavu zaspieval český pesničkár a bývalý disident Jaroslav Hutka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.