Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2019, 23:30

Tisíce ľudí pochodovali proti neonacistom v nemeckom meste Bielefeld

Neonacistický pochod prilákal približne 230 prívržencov strany Pravica zatiaľ čo na protidemonštráciách sa podľa odhadu polície zúčastnilo dokopy až 14-tisíc ľudí.

Tisíce ľudí pochodovali proti neonacistom v nemeckom meste Bielefeld
Zdroj: Reuters

Tisíce ľudí sa zúčastnili v sobotu na demonštráciách v nemeckom meste Bielefeld, aby vyjadrili nesúhlas s ohláseným pochodom neonacistov.

Tí mali prechádzať ulicami a vzdávať poctu väznenej, opakovane odsúdenej popieračky holokaustu, a to práve v deň, na ktorý pripadá 81. výročie protižidovského pogromu známeho ako Krištáľová noc, informovala tlačová agentúra DPA.

Neonacistický pochod prilákal približne 230 prívržencov strany Pravica zatiaľ čo na 14 protidemonštráciách sa podľa odhadu polície zúčastnilo dokopy až 14-tisíc ľudí. Policajti rozmiestnili početné zátarasy, aby obe skupiny od seba oddelili.

V súvislosti s týmito zhromaždeniami polícia predbežne zadržala 11 osôb a začala trestné konanie v 14 prípadoch vrátane porušenia zákazu zahaľovania sa. V uliciach nasadila približne tisíc príslušníkov z celej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

Odbory, cirkvi, spolky a politické strany vystúpili proti extrémistom pod spoločným heslom "Fašizmus nie je názor, ale zločin". Krajinský minister vnútra Herbert Reul označil neonacistický pochod na výročie pogromu za "hanbu" a "čistú provokáciu pravicových hlupákov".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.