Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 09:47

Maduro obvinil USA, že financovali a riadili "puč" v Bolívii: Chcú boj? Majú ho mať

Rival Nicolása Madura Juan Guaidó označil udalosti v Bolívii za "demokratický hurikán v Latinskej Amerike".

Maduro obvinil USA, že financovali a riadili "puč" v Bolívii: Chcú boj? Majú ho mať
Zdroj: Reuters

Autoritársky prezident Venezuely Nicolás Maduro obvinil Spojené štáty, že "financovali a riadili puč" v Bolívii. Za prevrat označujú niektorí ľavicoví lídri regiónu vynútenú demisiu bolívijského prezidenta Eva Moralesa.

Maduro tiež vyhlásil, že Venezuela "pomôže obyvateľom Bolívie" a vyzval na dnešok vo Venezuele k demonštráciám na podporu Moralesa, ktorý dnes utiekol z Bolívie do Mexika.

"Pôjdeme do boja! Chcú boj? Majú ho mať," vyhlásil Maduro v pondelok na schôdzke venezuelských guvernérov a starostov.

Spojené štáty obvinil, že financovali a riadili "puč proti Moralesovi", ako to "robili so všetkými pučmi v Latinskej Amerike a Karibiku za posledných viac ako 100 rokov". "Trump nariadil skoncovať s indiánom," uviedol tiež Maduro. Morales bol od januára 2006 prvým indiánskym prezidentom Bolívie.

Maduro reagoval na pondelkové vyjadrenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uvítal Moralesovu rezignáciu ako signál zachovania demokracie.

"Tieto udalosti sú silným znamením pre nelegitímne režimy vo Venezuele a v Nikarague, že demokracia a vôľa ľudu vždy víťazí," uviedol tiež Trump.

Za puč označili udalosti v Bolívii aj Rusko a ľavicové vlády Mexika, Nikaraguy a Kuby aj novozvolený argentínsky ľavicový prezident Alberto Fernández či brazílsky exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

O situácii v Bolívii, kde po Moralesovej demisii zosilneli strety jeho priaznivcov a odporcov, má dnes na mimoriadnom zasadnutí vo Washingtone rokovať Organizácia amerických štátov (OAS). Jej členmi sú tri desiatky amerických krajín, vrátane USA.

Madurov rival Juan Guaidó, ktorého tento rok v januári venezuelský parlament, ovládaný opozíciou, potvrdil predbežným prezidentom Venezuely, v pondelok odmietol označiť udalosti v Bolívii za puč.

Podľa neho išlo "o prirodzenú požiadavku občanov, ktorí bránia svoje práva na slobodné voľby". Už v sobotu Guaidó privítal Moralesovo oznámenie, že vypíše nové voľby, a označil to za "demokratický hurikán v Latinskej Amerike".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.