Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2019, 11:32

Nový spor o územie: Estónsko hovorí o anexii, Rusko to popiera

Požiadavku na vrátenie územia vzniesol predseda estónskeho parlamentu.

Nový spor o územie: Estónsko hovorí o anexii, Rusko to popiera
Zdroj: Reuters

Moskva sa dnes ohradila voči územným nárokom susedného Estónska, ktorého predstavitelia obvinili Rusko z anexie piatich percent estónskeho územia. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov dnes vyhlásil, že estónske výhrady sú pre Rusko neprijateľné.

Požiadavka vrátenia údajne zabraného územia zaznela v utorok z úst Henna Pölluaasa, predsedu estónskeho parlamentu a podpredsedu krajne pravicovej Konzervatívnej ľudovej strany Estónska (EKRE).

Svoju požiadavku zdôvodnil mierovou zmluvou z Tartu z roku 1920, ktorou bola po prvej svetovej vojne potvrdená nezávislosť Estónska a jej hranice s Ruskom.

Estónsko podľa tejto zmluvy dostalo územia, ktoré je dnes súčasťou Pskovskej a Leningradskej oblasti Ruskej federácie. Moskva k Rusku toto územie pripojila, keď sa v 40. rokoch minulého storočia Estónsko stalo súčasťou Sovietskeho zväzu. Moskva tvrdí, že tartuská zmluva tak stratila platnosť.

"Nechceme ani meter ruského územia, chceme len, aby nám našu krajinu vrátili," napísal Pölluaas na facebooku. Podľa Peskova však sporné územie patrí Rusku.

"Považujeme túto požiadavku za neprijateľnú, nemôžeme s ňou súhlasiť," povedal dnes hovorca novinárom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.