Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.11.2019, 20:52

Obyvatelia britskej dedinky náhodne nachádzajú zväzky bankoviek

Polícia uviedla, že za päť rokov našli 13 zväzkov bankoviek. V každom z nich bolo 2000 libier.

Obyvatelia britskej dedinky náhodne nachádzajú zväzky bankoviek
Zdroj: Reuters

Britská dedinka Blackhall Colliery, ktorá sa v minulosti zviditeľnila, keď sa jej pláž objavila vo filme Zastavte Cartera z roku 1971, zápasí rovnako ako mnohé ďalšie bývalé banské dediny na severovýchode Anglicka s ekonomickými ťažkosťami.

V ostatnom čase sa však na jej uliciach objavujú záhadné zväzky bankoviek, informovala v stredu agentúra AFP.

Štvrtý nález tohto roku

Polícia grófstva Durham, v ktorom dedina leží, uviedla, že na uliciach za ostatných päť rokov našli 13 takýchto zväzkov. V každom z nich bolo 2000 libier v 20 librových bankovkách, takže ich celková hodnota dosahuje 26-tisíc libier (30 300 eur).

"Tieto zväzky sú vždy ponechané na voľnom priestranstve, ako napríklad na chodníkoch, kde ich objavia náhodní okoloidúci, ktorí ich odovzdajú úradom," povedal detektív John Forster. Zatiaľ posledný zväzok bankoviek objavili v pondelok. Išlo pritom už o štvrtý takýto nález v tomto roku.

Utajení milionári

Detektív Forster uviedol, že vyšetrovanie prípadu dosiaľ nijakú odpoveď neprinieslo, obyvateľov Blackhall Colliery však pochválil za to, akého "neuveriteľného komunitného ducha" prejavili, keď nájdené bankovky odovzdali.

Viaceré britské médiá v súvislosti s týmto javom dedinu označili za najpoctivejšie miesto v Británii. Samotní dedinčania pre denník The Guardian vyjadrili špekulácie, že záhadný darca by mohol byť "jedným z utajených milionárov", či dokonca akými miestnym Santa Clausom.

Dedina Blackhall Colliery zápasí s ekonomickými ťažkosťami, podobne ako aj iné bývalé banské oblasti, už od 80. rokov minulého storočia, keď v nej ukončili ťažbu uhlia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.