TASR/Sebastian Kahnert
StoryEditor

Polícia zverejnila video z krádeže šperkov. Hodnota ukradnutých klenotov sa nedá vyčísliť

26.11.2019, 06:41
Autor:
TASRTASR
Do prísne stráženej klenotnice Rezidenčného zámku v centre metropoly Saska vniklo viacero osôb, ktorým sa podarilo ukradnúť klenoty z 18. storočia s nevyčísliteľnou hodnotou.

Nemecká polícia zverejnila na internete časť záznamu z bezpečnostných kamier, ktoré zachytili, ako neznámi páchatelia v pondelok nadránom ulúpili historické klenoty z múzea Grünes Gewölbe (Zelená klenba) v Drážďanoch.

Vyšetrovatelia sa domnievajú, že sa na tomto čine podieľali aj ďalšie osoby, a hľadajú možných svedkov vlámania, informovala tlačová agentúra DPA.

Do prísne stráženej klenotnice Rezidenčného zámku v centre metropoly Saska vniklo viacero osôb, ktorým sa podarilo ukradnúť klenoty z 18. storočia s nevyčísliteľnou hodnotou. Na zverejnených záberoch vidieť dve postavy, ako prichádzajú s baterkami, na čo sa jedna z nich snaží rozbiť vitrínu sekerou.

Diamantové klenoty

Podľa vyjadrenia vyšetrovateľov sa lupiči dostali dovnútra cez okno na prízemí a zamerali sa práve na klenotnicu Grünes Gewölbe, odkiaľ zmizol zatiaľ nešpecifikovaný počet predmetov.

Išlo o časti troch súprav klenotov vykladaných diamantmi z 18. storočia. Celá lúpež trvala iba niekoľko minút a páchatelia unikli na aute typu Audi A6.

Generálna riaditeľka Štátnych umeleckých zbierok v Drážďanoch Marion Ackermannová uviedla v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii s políciou, že hodnotu ukradnutých klenotov nedokáže odhadnúť.

V rukách lupičov mohlo skončiť až sto predmetov zo súprav, ktoré pozostávajú zo spôn, gombíkov, medailí, náplecníkov, šerp a ozdôb na klobúky a palice. Okrem diamantov sa na nich nachádzajú aj smaragdy, rubíny a zafíry.

V múzeu bola úplná tma

​Podľa Ackermannovej sú tieto klenoty príliš známe na to, aby ich bolo možné predať bežným spôsobom. Polícia vytvorila špeciálnu 20-člennú komisiu s cieľom vypátrať páchateľov lúpeže.

Niektoré denníky zverejnili správy, podľa ktorých mohla byť v čase lúpeže prerušená dodávka elektriny do múzea v dôsledku požiaru rozvodnej skrine.

Hovorkyňa energetického podniku Drewag potvrdila, že rozvodná skriňa musela byť odpojená, nebolo však jasné, či tento výpadok s lúpežou súvisí. Šéf kriminalistov Volker Lange povedal, že pouličné osvetlenie v okolí múzea bolo vypnuté a bola tam "úplná tma".

Drážďanský Rezidenčný zámok bol v pondelok zatvorený pre verejnosť. Na ozname v angličtine sa uvádzalo, že je neprístupný z "organizačných dôvodov".

Niektorí z prítomných zamestnancov mali v očiach slzy, zatiaľ čo saský krajinský premiér Michael Kretschmer vyhlásil, že okradnutí boli všetci obyvatelia tejto spolkovej krajiny.

01 - Modified: 2023-03-17 11:25:17 - Feat.: - Title: Podvody sa jej vypomstili. Zarobila cez pol milióna len na tom, že obchodom vracala veci, ktoré v nich nakradla 02 - Modified: 2023-03-10 09:20:12 - Feat.: - Title: Traja muži mali firmu v Potvoriciach okradnúť o materiál za 72-tisíc eur, jeden z nich tam pracoval 03 - Modified: 2023-03-06 09:48:14 - Feat.: - Title: Polícia pátra po páchateľovi, ktorý mal v Bratislave ukradnúť viacero luxusných hodiniek 04 - Modified: 2023-02-27 14:51:28 - Feat.: - Title: V hlavnej úlohe svetlo a jeho premeny: V Bratislave prebieha výstava renomovanej slovenskej dizajnérky 05 - Modified: 2023-01-24 19:28:19 - Feat.: - Title: Z Kunsthausu v Zürichu zmizli dve maľby zo 17. storočia
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. marec 2023 21:37