Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2019, 20:02

Islamský štát sa prihlásil k piatkovému útoku v Londýne

Islamský štát sa k podobným útokom často hlási, bez toho aby poskytol dôkazy.

Islamský štát sa prihlásil k piatkovému útoku v Londýne
Zdroj: PA

Teroristická organizácia Islamský štát sa prihlásila k piatkovému útoku v Londýne. Prostredníctvom svojej informačnej agentúry Amaq dnes uviedla, že útok vykonal jeden z jej bojovníkov. Neposkytla však žiadne dôkazy.

Útočník v piatok na londýnskom moste London Bridge zabil nožom dvoch ľudí, následne ho zastrelila polícia. Islamský štát sa k podobným útokom často hlási, bez toho aby poskytol dôkazy.

​V dnešnom vyhlásení uviedol, že piatkový čin bol reakciou na jeho výzvu k útokom na krajiny patriace do koalície, ktorá proti nemu bojuje.

Podľa britských úradov bol útočníkom 28-ročný Usman Khan, ktorý bol v roku 2012 odsúdený spolu s ďalšími extrémistami za to, že ich skupina plánovala útoky okrem iného na londýnsku burzu. Skupina sa podľa niektorých médií inšpirovala teroristickou sieťou al-Kájda.

Podľa denníka The Guardian sudca vtedy označil Khana za "veľmi nebezpečného džihádistu". Khan, ktorého rodina pochádza z Pakistanu, sa podľa BBC narodil v meste Stoke-on-Trent v stredoanglickom grófstve Staffordshire, kde tiež žil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.