Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.12.2019, 16:56

Gréta Thunbergová má namierené na klimatickú konferenciu v Madride

Švédska aktivistka vyzvala ľudí, aby v boji proti zmene klímy nepoľavovali.

Gréta Thunbergová má namierené na klimatickú konferenciu v Madride
Zdroj: Reuters

Švédska ekologická aktivistka Gréta Thunberg po trojtýždňovej plavbe včera prišla do Lisabonu. Opäť vyzvala ľudí, aby pokračovali v boji proti zmene klímy. Z Lisabonu zamierila do Madridu, kde sa od pondelka začala konferencia Organizácie spojených národov o zmene klímy (COP25), pričom Thunbergová na nej tiež vystúpi. 

„Žiadame tých, ktorí sú pri moci, aby načúvali vede a expertom. My, deti a tínedžeri, nie sme tí, ktorí majú predkladať plány,“ uviedla Gréta, ktorú prišiel privítať aj lisabonský primátor Fernando Medina. Svoj ďalší program neupresnila, podľa portugalských médií by sa po konferencii mala vrátiť domov na Vianoce.

Klimatická konferencia potrvá do polovice decembra. Okrem takzvanej modrej zóny, kde sa konajú aj oficiálne akcie, vytvorili organizátori aj „zelenú zónu“, kde sa uskutoční približne päťsto akcií pod taktovkou občianskej spoločnosti. 

Gréta Thunbergová je hlavnou tvárou globálneho študentského hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť). Svoj protest začala vlani v lete pred švédskym parlamentom, kam chodila s transparentom „školský štrajk za klímu“. Následne sa k nej pridali študenti zo Švédska a ďalších štátov, ktorí štrajkujú každý piatok.

Sekcia Globálne vznikla v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.