Reuters
StoryEditor

Mŕtvi vtáci a vyrážky. Hongkong desí slzný plyn, vláda tají jeho zloženie

06.12.2019, 11:35
Autor:
ČTKČTK
Hongkonská polícia použila asi 10-tisíc kanistrov slzného plynu v prakticky každej štvrti tohto husto zaľudneného mesta.

Angel Chanová je opatrnejšia, kam berie na ihrisko svoje dve deti vo veku troch a piatich rokov. "Polícia po celom meste použila slzný plyn. Niektoré moje kamarátky hovoria, že ich deti z toho majú vyrážky," povedala denníku The Guardian. "Jednoducho už neviem, kde pre nich nájsť bezpečné miesto."

Chanová je len jedným z mnohých hongkonských rodičov, ktorí majú obavy zo škodlivých následkov slzného plynu na svoje deti. Skupina Hongkonské matky uviedla, že za minulý týždeň zaznamenala 1 188 sťažností, okrem iného napríklad kožné alergie a kašeľ; najmladšie obete majú len dva mesiace. Vyzvala preto vládu, aby zverejnila zloženie slzného plynu, ktorý polícia pri zásahoch používa.

Lekári zistili chlórakné

Počas šesťmesačnej hongkongskej politickej krízy, ktorá prerástla do násilných stretov medzi protestujúcimi a policajtmi, použili strážcovia zákona asi 10-tisíc kanistrov slzného plynu v prakticky každej štvrti tohto husto zaľudneného mesta.

Zdravotný poplach vyvolali mŕtve vtáky, ktoré sa objavili v niekoľkých štvrtiach, kde bol použitý slzný plyn, ale aj správa o reportérovi informujúcom o nepokojoch, u ktorého lekári zistili chlórakné - ochorenie kože vyvolané kontaktom s dioxínmi. Ľudia sa začínajú obávať, aké škodlivé účinky môže mať slzný plyn na hongkongskú populáciu.

Vláda zatiaľ tvrdí, že neexistujú dôkazy naznačujúce, že by slzný plyn predstavoval veľké riziko pre verejné zdravie a životné prostredie. Odmieta však zverejniť chemické zloženie políciou používaného plynu s odôvodnením, že by sa tým ohrozila jej "operačná schopnosť".

Podľa hongkonského ministra sociálnych vecí, ktorý na túto tému v stredu hovoril v parlamente, je slzný plyn menej nebezpečný než zapálený gril - a spôsobuje len mierne podráždenie dýchacích ciest a kože. Úradník dodal, že najväčším zdrojom toxických dioxínov v mestskom ovzduší sú horiace plastové cestné zátarasy, ktoré zapaľujú protestujúci.

Čínsky je nebezpečnejší

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že dioxíny sú vysoko toxické a môžu spôsobovať reproduktívne a vývojové problémy, poškodiť imunitný systém, narušiť hormóny a spôsobiť rakovinu.

Doktor Kenneth Kwong, bývalý vysokoškolský učiteľ chémie na Čínskej univerzite v Hongkongu, uviedol, že má obzvlášť obavy z používania slzného plynu čínskej výroby, ktorý horí pri vyššej teplote ako slzný plyn vyrábaný na Západe. Zložky, ktoré obsahuje - vrátane chlóru, organickej hmoty a kovov, sa môžu zmeniť na vysoko toxické dioxíny.

Potom, čo niekoľko západných krajín vrátane Veľkej Británie prestalo do Hongkongu vyvážať slzný plyn, polícia v októbri oznámila, že ho začala objednávať z Číny. Podľa Kwonga sa dioxíny v ľudských telách hromadia a nemôžu byť odstránené. "Vláda by nám mala ukázať dôkazy namiesto toho, aby nás nechala len sa dohadovať," uviedol.

"Nepovedia nám, aké je zloženie slzného plynu a čakajú, že si budeme myslieť, že je všetko v poriadku. Myslia si, že sme hlúpi?" dodala Angel Chanová.

01 - Modified: 2019-11-25 05:06:42 - Feat.: 0 - Title: Veľké víťazstvo prodemokratických kandidátov. Vo voľbách v Hongkongu získali väčšinu 02 - Modified: 2019-11-28 05:18:31 - Feat.: 0 - Title: Trump podpísal zákon o podpore protestov v Hongkongu 03 - Modified: 2019-12-04 08:14:18 - Feat.: 0 - Title: Protesty v Hongkongu: Čo znamenajú pre Slovensko?
01 - Modified: 2023-09-08 14:01:23 - Feat.: - Title: Dažde a záplavy v Hongkongu si vyžiadali najmenej dve obete a vyše sto zranených 02 - Modified: 2023-07-28 12:50:42 - Feat.: - Title: Súd zamietol zákaz piesne Sláva Hongkongu, o ktorý žiadala miestna vláda 03 - Modified: 2023-07-04 06:16:00 - Feat.: - Title: Británia kritizovala zatykače na exilových aktivistov z Hongkongu 04 - Modified: 2023-07-01 08:16:50 - Feat.: - Title: Japonskému novinárovi bez udania jasného dôvodu zakázali vstup do Hongkongu 05 - Modified: 2023-06-30 08:38:06 - Feat.: - Title: Hongkonské prodemokratické rádio končí pre politický tlak
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2023 06:51