Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2020, 13:39

Prihlásili sa ženy zrejme zodpovedné za požiar, ktorý v nemeckej zoo zabil vyše 30 opíc

Polícia a prokuratúra sa domnievajú, že lampióny, ktoré vypustila trojica žien, dopadli na pavilón opíc spôsobili jeho požiar.

Prihlásili sa ženy zrejme zodpovedné za požiar, ktorý v nemeckej zoo zabil vyše 30 opíc
Zdroj: Reuters

Po požiari pavilónu opíc v zoologickej záhrade v západonemeckom Krefelde sa polícii prihlásili tri ženy, ktoré počas silvestrovskej noci vypustili lietajúce lampióny. Na tlačovej konferencii to dnes oznámil miestny štátny zástupca, uviedla agentúra DPA. Pri požiari v zoo zahynuli cez tri desiatky zvierat vrátane orangutanov, goríl a šimpanzov.

​Policajtom sa prihlásila 60-ročná žena z Krefeldu a jej dve dospelé dcéry. Uviedli, že vypustili počas silvestrovskej noci päť lampiónov šťastia, ktoré do oblakov vynáša horúci vzduch zo zapálenej parafínovej náplne.

Polícia a prokuratúra sa domnievajú, že práve tieto lampióny dopadli na pavilón opíc v krefeldskej zoo a spôsobili jeho požiar. Trojica žien je podozrivá zo založenia požiaru z nedbanlivosti. Podľa nemeckého trestného zákonníka im za to hrozí až päť rokov väzenia či peňažná pokuta. Púšťanie nebeských lampiónov je v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zakázané už od roku 2009. Ženy si ich objednali na internete a polícii povedali, že o zákaze ich púšťania nevedeli.

Pri požiari v zoo zahynuli viac ako tri desiatky zvierat vrátane ľudoopov, kaloňov a vtákov. "Zázrakom prežili ničivý požiar šimpanzy Bally a Limbo. Sú len ľahko zranení," uviedla krefeldská záhrada na svojich stránkach.

K zoo od stredy prichádzajú miestni obyvatelia a zapaľujú sviečky. Prinášajú tiež fotografie uhynutých zvierat. Podľa riaditeľa Wolfganga Dressena je okrem starostlivosti o zvieratá teraz najdôležitejšie zvládnuť smútok. "Bolesť, ktorú pociťujeme, sa usadila neuveriteľne hlboko," povedal. Zoologická záhrada aj dnes zostala zatvorená.

Podľa Dressena chce zoo v chove opíc ďalej pokračovať. Zatiaľ však nie je jasné, ako tento chov bude vyzerať. Vybudovať nový pavilón podľa neho bude trvať dlho.

Krefeldská zoo je pomerne malá a má povesť zariadenia priateľského voči rodinám s deťmi. Ročne ju navštívi okolo 400-tisíc ľudí. Žije v nej asi 1000 zástupcov 200 rôznych druhov zvierat. Pavilón opíc v štýle tropického skleníku sa pre verejnosť otvoril v roku 1975.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.