Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2020, 07:47

Irán má v talóne ťah, ktorý pošle ceny ropy strmo hore, varujú analytici

Najdôležitejší ropný prepravný uzol, ktorým sa na trhy dostáva ropa z Perzského zálivu, je v centre svetovej pozornosti.

Ak Irán celkom zablokuje pre námornú prepravu ropy úplne kľúčový Hormuzský prieliv, cena barelu ropy presiahne 100 dolárov. Spravodajskému portálu CNBC to povedali energetickí analytici.

Najdôležitejší ropný prepravný uzol, ktorým sa na trhy dostáva ropa z Perzského zálivu, je v centre svetovej pozornosti po tom, čo sa zhoršila bezpečnostná situácia na Blízkom východe.

​Cena severomorskej ropy Brent sa včera okolo 17:30 SEČ pohybovala okolo 67 dolárov za barel, cena americkej ľahkej ropy WTI vtedy bola ľahko nad 61 dolármi.

"Blokáda Hormuzského prielivu pošle ropu nad 100 dolárov," povedal CNBC investičný analytik spoločnosti Tribeca Investment Partners James Eginton. "Ak budeme v najbližších niekoľkých dňoch svedkami toho, že sa Iránci začnú pokúšať zablokovať Hormuzský prieliv, mali by sme sa pripraviť na oveľa vyššie ceny ropy," dodal.

Aj podľa analytika Francisca Blancha z oddelenia pre výskum surovín a derivátov v banke Bank of America by uzavretie Hormuzského prielivu pravdepodobne poslalo cenu ropy na trojciferné číslo. Vo svojej utorkovej správe však Blanch taký vývoj označuje za málo pravdepodobný a svoj odhad odôvodňuje obavami Iránu zo silnej vojenskej odpovede na tento krok zo strany Spojených štátov.

Hormuzský prieliv leží medzi Iránom a Ománom. Je to úzka, ale strategicky dôležitá vodná cesta, ktorá prepája blízkovýchodných producentov s kľúčovými trhmi po celom svete.

V roku 2018 sa prielivom - ktorý je v najužšom bode široký len okolo 40 kilometrov - denne prepravovalo v priemere 21 miliónov barelov ropy. To zodpovedá približne 21 percentám celosvetovej spotreby ropy.

Hormuzský prieliv
Zdroj: Google Maps

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.