Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2020, 21:00

Ukrajina mala dôkazy voči Iránu ešte skôr, než sa priznal k zostreleniu lietadla

Kyjev mal dôkazy a zverejnil, že medzi hlavné verzie príčin havárie patrí zostrelenie lietadla raketou.

Pád Boeingu v Iráne
Zdroj: Reuters

Ukrajinská strana mala dôkaz o raketovom útoku na lietadlo spoločnosti Ukraine International Airlines ešte pred tým, ako sa k nemu v sobotu Irán priznal.

Uviedol to v sobotu tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) Olexij Danilov.
"S vysokou pravdepodobnosťou poznáme názov tejto rakety, vieme, kedy ju iránske orgány kúpili, a vieme, od koho ju kúpili," uviedol Danilov.

Podľa jeho názoru práve fakt, že Kyjev mal tieto dôkazy a zverejnil, že medzi hlavné verzie príčin havárie patrí zostrelenie lietadla raketou, mali vplyv na Irán, ktorý zodpovednosť za stredajšiu tragédiu priznal v sobotu. Spočiatku Irán tvrdil, že ukrajinské lietadlo havarovalo v dôsledku technickej poruchy.

Danilov dodal, že podľa fotografie, ktorú v sobotu zverejnila kancelária ukrajinského prezidenta, je jasné, že vystrelená raketa zasiahla kokpit. Piloti "hneď po prvom zásahu zomreli," zdôraznil Danilov. Na fotografii podľa neho jasne vidno aj otvory po rakete.

Danilov zároveň uviedol, že Ukrajina nezastaví vyšetrovanie tejto katastrofy napriek tomu, že Irán sa už medzičasom k zostreleniu lietadla priznal. Podľa Danilova Kyjev bude požadovať potrestanie osôb zodpovedných za tento čin.

Plnú zodpovednosť za zostrelenie ukrajinského dopravného lietadla prevzal v sobotu veliteľ vzdušných síl iránskych revolučných gárd brigádny generál Amír Alí Hádžízáde, ktorý dodal, že sa podrobí akémukoľvek rozhodnutiu, ktoré v súvislosti s tým bude prijaté.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.