Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.01.2020, 15:17

V Iráne nastal začiatok konca, súčasné protesty sú iné, tvrdí bývalý korunný princ

Niekdajší iránsky korunný princ Rezá Pahlaví západné štáty vyzval, aby sa nepokúšali s iránskym vedením zblížiť.

V Iráne nastal začiatok konca, súčasné protesty sú iné, tvrdí bývalý korunný princ
Zdroj: Reuters

V Iráne nastal začiatok konca, tamojšie súčasné protesty sa od predchádzajúcich demonštrácií líšia. V debate vo washingtonskom Hudsonovom inštitúte to tento týždeň povedal syn bývalého iránskeho šacha a niekdajší iránsky korunný princ Rezá Pahlaví.

​Iránci od minulého víkendu niekoľko dní protestovali proti tomu, že úrady utajovali príčiny pádu ukrajinského lietadla. Ľudia sa až po troch dňoch dozvedeli, že stroj zostrelila iránska protivzdušná obrana. Väčšina zo 176 obetí boli Iránci alebo ľudia s dvojitým občianstvom.

"Ľudia prvýkrát za 40 rokov (od iránskej revolúcie) majú pocit, že majú príležitosť. Tentoraz sa to veľmi líši od situácie v roku 2009 a je to oveľa iné ako v roku 1997. Ľudia už toho majú dosť. Generácia súčasných mladých má pocit, že už viac neznesie. Chcú mať šancu na lepšiu budúcnosť, chce nastúpiť na modernú a slobodnú cestu. Jediné, čo stojí medzi nimi a slobodným svetom, je tamojší režim," vyhlásil Pahlaví.

Odkazoval na rok 1997, kedy sa stal prezidentom Sejjed Mohamamd Chátamí, ktorý bol stúpencom reforiem a spoločenského uvoľnenia, a na rok veľkých demonštrácií po znovuzvolení prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda.

Pahlaví vyhlásil, že teraz je čas na to, aby duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí odstúpil a umožnil pokojné odovzdanie moci bez zbytočných obetí na životoch. "Tým, ktorí vládnu represiami, môžem len odkázať, že nie je dosť ľudí, ktorých môžu zabiť, aby udržali režim pri moci. Bude lepšie, keď odstúpi a pripojí sa k svojim bratom. Ten režim nemožno zreformovať, musí byť odstránený," dodal Pahlaví.

​Západné štáty vyzval, aby sa nepokúšali s iránskym vedením zblížiť. "Po väčšinu uplynulých 40 rokov sa politici slobodného sveta snažili s tým režimom nadviazať kontakty obchodné aj diplomatické. Existovalo niekoľko období politického tlaku, takmer vždy vedených Spojenými štátmi, ale boli tiež obdobia úplného upokojenia, takisto vedené Spojenými štátmi. Oboje malo prinútiť režim k zmene správania a nič z toho nebolo úspešné. Je čas priznať si, že ten režim nie je normálny a správanie nezmení," dodal syn niekdajšieho šacha.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.