Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2020, 11:00

Vymkol sa koronavírus kontrole? Počet nakazených sa každý deň zdvojnásobí

  • Nákaza bola včera potvrdená vo všetkých čínskych provinciách okrem dvoch.
  • Chaos sa dotýka najmä nemocníc, ktorých kapacity fatálne nestačia zvládať príliv pacientov.
  • Problémy v karanténnych zónach sú aj s potravinami, ktorých ceny strmo vzrástli.
  • Viaceré továrne zostali zatvorené a nefungovali ani bežné dodávateľské reťazce.
Vymkol sa koronavírus kontrole? Počet nakazených sa každý deň zdvojnásobí

Takmer štyridsať miliónov ľudí v centrálnej provincii Chu-pej sa už ocitlo v karanténnych zónach, odkiaľ je mimo iného výrazne obmedzená možnosť vycestovať. Ide o trinásť veľkých miest na čele s jedenásťmilionovým Wu-chanom, odkiaľ sa nový koronavírus šíri po Číne a v zatiaľ ojedinelých prípadoch i do zahraničia.

​Uzavretie wuchanskej aglomerácie jasne svedčí o tom, ako je situácia vážna. Čínske vedenie sa do boja s vírusom pustilo s nevídaným odhodlaním a s využitím mnohých nepopulárnych krokov, ktoré obyvatelia pociťujú obzvlášť teraz, v období novoročných sviatkov podľa lunárneho kalendára. Zrušené boli hromadné oslavy a púte v mnohých miestach, odo dneška sú zatvorené aj najfrekventovanejšie úseky Veľkého múru.

Zvonku tieto opatrenia - inde než práve v Číne ťažko predstaviteľné - vyzerajú grandiózne, pri podrobnejšom pohľade dnu sa však ukazuje, že majú veľa dier. Správy z ohniska nákazy naznačujú, že situáciu sa - aspoň doteraz - príliš zvládať nedarí. Vymkol sa teda nový koronavírus kontrole?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.