Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.01.2020, 16:30

USA, Francúzsko a Rusko plánujú evakuáciu z Wu-chanu, Peking pozastaví prímestskú dopravu

Čína pridala ďalších päť lokalít na zoznam miest, v ktorých platia obmedzenia. Tieto opatrenia doposiaľ zasiahli najmenej 56 miliónov obyvateľov.

USA, Francúzsko a Rusko plánujú evakuáciu z Wu-chanu, Peking pozastaví prímestskú dopravu
Zdroj: Reuters

Čínske hlavné mesto Peking od nedele dočasne pozastaví prímestskú autobusovú dopravu. Opatrenie súvisí so snahou úradov dostať pod kontrolu nový koronavírus podobný pôvodcovi ochorenia SARS, ktorý sa šíri v Číne, no zaznamenali ho aj vo viacerých ďalších krajinách. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na správy čínskych štátnych médií.

Všetka "cestná osobná doprava" z a do Pekingu bude od nedele pozastavená, píše čínsky denník Žen-min ž'-pao (Ľudový denník) odvolávajúc sa na požiadavky vyplývajúce z potreby "prevencie a kontroly" vírusu.

​Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša aj z človeka na človeka. Dosiaľ mu podľahlo 41 ľudí a viac ako 1300 osôb ním vo viacerých krajinách nakazilo. Zo samotnej Číny hlásia vyše 1200 potvrdených prípadov.
Prípady ochorení hlásili tiež v Thajsku, Japonsku, Južnej Kórei, na Taiwane, v Singapure, Vietname, Nepále, Austrálii i v USA, informuje stanica BBC. Tri prípady nákazy — prvé v Európe — potvrdili v piatok aj vo Francúzsku.

Ďalších päť lokalít uzavreli

Predpokladaným zdrojom nákazy je trhovisko s plodmi mora v 11-miliónovom meste Wu-chan, odkiaľ sa vírus rozšíril aj do viacerých ďalších ázijských krajín.

Čína v sobotu pridala ďalších päť lokalít na zoznam miest, v ktorých platia obmedzenia v mestskej hromadnej doprave. Tieto opatrenia doposiaľ zasiahli najmenej 56 miliónov obyvateľov v 18 mestách. Obmedzenia sa týkajú aj osláv lunárneho Nového roka, ktoré sa začali v sobotu.

Čínsky prezident Si Ťin-pching sa domnieva, že Čína dokáže v boji s vírusom "zvíťaziť". Vyjadril sa takto v sobotu na zasadnutí politbyra komunistickej strany. Uviedol pritom, že pokiaľ v krajine panuje "neochvejná dôvera a spolupráca" a fungujú isté precízne opatrenia, tak "budeme určite schopní túto bitku vyhrať".

Si Ťin-pching však zároveň varoval, že vzhľadom na rýchle šírenie vírusu čelí Čína naozaj závažnej situácii a práve preto "je nevyhnutné posilniť centralizované a jednotné vedenie ústredného výboru (vládnucej komunistickej strany)."

Evakuácie z Wu-chanu

Americký denník The Wall Street Journal (WSJ) medzičasom informoval, že USA chystajú na nedeľu charterový let, ktorým chcú do vlasti priviesť amerických občanov a diplomatov z mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum nákazy.

WSJ s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oboznámený so situáciou uviedol, že na palube lietadla by malo byť asi 230 ľudí vrátane diplomatov z miestneho konzulátu USA ako aj iných amerických občanov s rodinami. Denník dodal, že Washingtonu sa v rámci rokovaní podarilo v ostatných dňoch dostať na takýto let súhlas čínskeho ministerstva zahraničných vecí a ďalších úradov. USA zároveň podľa zdroja WSJ plánujú dočasne zatvoriť svoj konzulát vo Wu-chane.

Podľa denníka South China Morning Post o evakuácii francúzskych občanov z Wu-chan rokuje tiež francúzsky generálny konzulát. Malo by ísť o zorganizovanie odvozu autobusmi z Wu-chanu do mesta Čchang-ša, ktoré je správnym strediskom provincie Chu-nan.

S čínskymi úradmi teraz podobne rokuje tiež ruské veľvyslanectvo v Pekingu, napísala agentúra RIA Novosti. "Zatiaľ oficiálna odpoveď (ohľadne možnosti odchodu cudzincov z Wu-chanu) nemáme. Naši občania nás žiadajú o objasnenie, ako môžu odísť z provincie Chu-pej, ako môžu opustiť Wu-chan. V súčasnej dobe o tom s čínskou stranou rokujeme," citovala agentúra hovorcu ambasády Georgija Jegorova.

Pravidelne aktualizovaná interaktívna mapa (jej originál nájdete tu) podrobne ukazuje rozšírenie koronavírusu vo svete:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.