KoronavírusTASR/AP
StoryEditor

Kvôli koronavírusu je vo Vietname hospitalizovaný český turista, podozrenie vo Viedni sa nepotvrdilo

26.01.2020, 11:42
Autor:
TASRTASRČTKČTK
Koronavírusu z Číny doteraz podľahlo už 56 ľudí, nakazených je vyše dvetisíc.

Vo vietnamskom meste Danangu je kvôli novému koronavírusu hospitalizovaný Čech.

Informoval o tom server novinky.cz s odvolaním na vietnamský portál VnExpress, podľa ktorého sú v danangskej nemocnici aj ďalší ľudia s podozrením na túto chorobu. Koronavírusu podľahlo už 56 ľudí, nakazených je vyše dvetisíc.

​"Kolegovia v Hanoii to zisťujú," komentovala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Štíchová.

Na výsledky vyšetrení pre podozrenie na tento typ vírusu čakala čínska letuška, ktorá je od piatku vo Viedni.

Podozrenie na smrteľný vírus sa po testoch nepotvrdilo.

Testy, ktoré vykonali odborníci zo Viedenskej zdravotníckej univerzity, však dokázali, že pacientka nie je novým vírusom infikovaná.

"Chcel by som obzvlášť poďakovať tímu virologického centra Viedenskej zdravotníckej univerzity, ktorý testy realizoval tak rýchlo a poskytol istotu v tejto dôležitej otázke," uviedol predstaviteľ asociácie viedenských nemocníc Michael Binder.

Hospitalizovaná čínska pacientka strávila niekoľko dní v oblasti stredočínskeho mesta Wu-chanu, ktorý je epicentrom epidémie nového koronavírusu. Príznaky ochorenia sa u nej objavili po príchode do Viedne, v dôsledku čoho aplikovali rakúski zdravotníci prísne preventívne opatrenia.

Rakúske ministerstvo vnútra zvolalo na pondelok zasadnutie pracovnej skupiny, ktorá má v súvislosti so šírením nového vírusu zvážiť ďalšie kroky. Vláda však ubezpečuje, že v Rakúsku zatiaľ nie je žiaden dôvod na obavy.

Nemocnica v kanadskom Toronte v sobotu popoludní oznámila, že ošetruje prvého pacienta s koronavírusom v krajine. Podľa zdravotníkov sa jedná o päťdesiatročného muža, ktorý do krajiny 23. januára priletel z Wu-chan.

Prvý potvrdený prípad taktiež ohlásila Kanada. Schopnosť šírenia nového koronavírusu navyše začína podľa čínskych úradov silnieť. Na rozdiel od SARS je infekčná aj v inkubačnej dobe, ktorá trvá jeden až 14 dní.

Čínski zdravotníci zaznamenali pätnásť nových úmrtí, vrátane prvého v Šanghaji, a vyše 300 nových prípadov choroby. Úrady v sobotňajšej bilancii uvádzali 41 mŕtvych a 1372 nakazených. Každý nakazený človek choroba prenesie na ďalších dva až troch ľudí, uvádzajú dve na sebe nezávislé britské štúdie.

01 - Modified: 2023-03-22 08:35:28 - Feat.: - Title: Čína schválila na núdzové použitie svoju prvú mRNA vakcínu proti covidu 02 - Modified: 2023-03-21 10:04:22 - Feat.: - Title: Čína kritizuje americký zákon, ktorý má odtajniť informácie o pôvode koronaviru 03 - Modified: 2023-03-18 11:49:33 - Feat.: - Title: Slováka zatkli po výtržnostiach v centre Viedne 04 - Modified: 2023-03-10 10:27:31 - Feat.: - Title: ​Mikasov úrad ruší povinnú izoláciu, covid sa dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení 05 - Modified: 2023-03-06 15:12:52 - Feat.: - Title: Čínsky vodca upevňuje svoju moc. Pravou rukou mu bude muž, ktorý si nedokázal poradiť s covidom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 03:52