Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2020, 10:45

Nový koronavírus sa šíri stále rýchlejšie. Čína zintenzívňuje opatrenia

Vírus sa objavil koncom minulého roka v meste Wu-chan v provincii Chu-pej, ale úmrtia sú hlásené aj odinakiaľ.

Nový koronavírus sa šíri stále rýchlejšie. Čína zintenzívňuje opatrenia
Zdroj: Reuters

Schopnosť šírenia nového koronavírusu začína podľa čínskych úradov silnieť. Na rozdiel od SARS (akútneho respiračného syndrómu), ktorý sa začal šíriť v roku 2002 a usmrtil 800 ľudí, je nový koronavírus infekčný aj v inkubačnej dobe.

Oznámil to dnes zástupca národnej zdravotníckej komisie Ma Siao-wej. Koronavírusu už v krajine podľahlo 56 ľudí a nakazených je vyše dvetisíc.

​Ma povedal, že schopnosť prenosu vírusu rastie a chorých môže ďalej pribúdať. Pripustil, že sa o víruse zatiaľ vie len málo a nie je ani jasné riziko spojené s prípadnou mutáciou vírusu.

Je zrejmé, že je vírus infekčný aj v inkubačnej dobe, ktorá trvá jeden až 14 dní. Tým sa líši od vírusu SARS. Úrady zintenzívnia opatrenia, ktoré majú šírenie zastaviť, dodal Ma.

Vírus sa objavil koncom minulého roka v meste Wu-chan v provincii Chu-pej, ale úmrtia sú hlásené aj odinakiaľ.

Z Pekingu dnes do Wu-chan odišli vedúci lekári zo šiestich pekinských nemocníc, aby pomohli situáciu zvládnuť. Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb dnes oznámilo, že začalo príprava vakcíny proti novému koronavírusu.

Pacienti sú prihlásení nielen z Číny, ale aj z iných krajinách. USA, Francúzsko a Južná Kórea chystajú evakuáciu svojich občanov z Wu-chan. Z filipínskej Manily dnes do mesta, ktoré sa začína pociťovať nedostatok zdravotníckeho materiálu, dorazilo 3,16 milióna rúšok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.