Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 14:30

Čínsky prezident: Vedieme vážny boj proti "diabolským" koronavírusom

Predstavitelia v epicentre nákazy a s ňou spojenej zdravotníckej krízy v Číne sa dostali pod paľbu kritiky za neschopnosť riešiť situáciu.

Čínsky prezident: Vedieme vážny boj proti "diabolským" koronavírusom
Zdroj: Reuters

Čínsky prezident Si Ťin-pching v utorok vyhlásil, že jeho krajina vedie vážny boj proti epidémii "diabolských" koronavírusov, a prisľúbil transparentnosť v úsilí vlády zastaviť šírenie ochorenia.

"Táto epidémia je diabol a nemôžeme dovoliť, aby sa tento diabol utajoval," povedal Si na stretnutí so šéfom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), etiópskym politikom a vedcom Tedrosom Adhanomom.

​Prezidentove slová citovali čínske štátne médiá a tlačová agentúra AFP.

"Čínska vláda vždy zaujala otvorený, transparentný a zodpovedný prístup k včasnému zverejňovaniu informácií o epidémii a ich poskytovaniu domácemu obyvateľstvu i cudzím krajinám," doplnil čínsky líder.

Predstavitelia v epicentre nákazy a s ňou spojenej zdravotníckej krízy v Číne sa dostali pod paľbu kritiky za neschopnosť riešiť situáciu, pretože verejnosť nahnevalo, ako epidémiu zle zvládajú.

Viacero vysokopostavených Číňanov sa stalo na internete terčom posmechu za chyby v riešení krízy, napríklad aj Wang Siao-tung, guvernér stredočínskej provincie Chu-pej, kde smrtiaci vírus prvýkrát zistili.

​Posmech, ktorý v súčasnosti vidno na sociálnych sieťach, je vzácnym prípadom, čo hnev verejnosti zvíťazil aj nad armádu cenzorov. V Číne je totiž kritika vládnych predstaviteľov zvyčajne vymazávaná.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.