Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.01.2020, 15:14

Taja fakty ako v Černobyle. Číňania sa sťažujú na informovanie o koronavíruse

  • Obyvatelia jedenásť miliónového Wu-chanu, ktorý Čína uzavrela v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu, prichádzajú s nápadmi na utuženie morálky.
  • Sociálne siete zaplavila séria návodov, ako si čas doma zábavne skrátiť vykrikovaním sloganov či tancom.
  • Niektorí ho však využili k tomu, aby sa opreli do vedenia krajiny, ktoré prirovnávajú k sovietskej vláde.
Taja fakty ako v Černobyle. Číňania sa sťažujú na informovanie o koronavíruse
Zdroj: Reuters

Vo Wu-chane je po večeroch počuť volanie ľudí, ktorých tu uväznila izolácia. Nie je to však nárek či volanie o pomoc, ale slovo "ťia-jou", ktoré na seba kričia ľudia z balkónov bytových domov. Tento slogan sa dá preložiť ako "pokračujte v boji" alebo "nevzdávajte sa". A to miestni rozhodne nerobia, aspoň zatiaľ.

Po týždni v karanténe kvôli koronavírusu, ktorý už v Číne usmrtil 106 ľudí a ďalšie tisíce nakazil, sa obyvatelia Wu-chanu aj širšie provincie Chu-pej snažia hľadať nové spôsoby, ako udržať morálku a neklesať na mysli.

​Hoci sú sociálne siete plné špekulácií a pochmúrnych záberov ľudí kolabujúcich priamo na uliciach, sú tiež miestom pre zdieľanie inovatívnych spôsobov, ako si skrátiť čas počas núteného pobytu doma.

Medzi obľúbené aktivity obyvateľov Wu-chanu patria napríklad improvizované "levie tance", pri ktorých si na seba oblečú deku a na hlavu nasadí vedierko, časté je tiež rybárčenie v domácom akváriu alebo hádzanie krúžkov na rôzne veci. Ľudia na sociálnych sieťach tiež špekulujú, že mesto čaká za deväť mesiacov baby boom.

Napriek radám, aby sa ľudia držali doma, sa niektorí stále vydávajú von, a dokonca sa zúčastňujú lekcií cvičenia vo vyľudnených uliciach mesta. Skupina žien v rúškach sa tak v pondelok vo Wu-chane zišla k vonkajšiemu cvičeniu.

Černobyľ 2020

Niektorí ľudia na internete prirovnávajú situáciu vo Wu-chane k výbuchu v Černobyle, pretože podľa nich čínske úrady zareagovali na vzniknutú situáciu s rovnakým oneskorením ako Sovietsky zväz na jadrovú haváriu v roku 1986.

Podľa magazínu Business Insider sa na túto tému rozhorela vášnivá debata na webovej stránke s recenziami filmov a kníh, a to konkrétne v skupine venovanej práve historickému seriálu o černobyľskej katastrofe.

"Vidím paralelu medzi snahou miestnych orgánov potlačiť informácie o šírení koronavírusu a pokusom ZSSR ututlať podrobnosti o havárii v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine," napísal jeden diskutér. "Úrady nám nepovedali o potenciálnych rizikách koronavírusu, je to ako Černobyľ 2020," pritakal iný.

Podľa ďalších debatujúcich by sa mala Čína z udalosti poučiť a neopakovať rovnaké chyby. "Čo nás môže ochrániť? Nie je to lietadlová loď, ani pristátie na temnej strane mesiaca. Je to sloboda informácií, správ a nezávislé súdnictvo," konštatoval jeden z účastníkov diskusie.

Ľudia sú zalezení v posteli, často nemajú čím kúriť

Milióny ľudí uväznených doma však popri tom, ako vyplniť voľný čas, trápi predovšetkým otázka, ako udržať seba a svojich blízkych v teple. V provincii Chu-pej má totiž ústredné kúrenie len minimum domácností.

Rodiny sa preto podľa denníka The Guardian chúlia okolo plynových a elektrických ohrievačov, ktoré umiestňujú pod stôl prehodený dekou. Pod tou si zahrievajú nohy a ruky zatiaľ čo jedia, diskutujú alebo hrajú karty a doskové hry.

​Mnoho ľudí sa kvôli zime uchýlilo do postele, kde ležia pod niekoľkými prikrývkami alebo pod elektrickou dekou. Denné teploty sa vo Wu-chane momentálne pohybujú okolo desiatich stupňov Celzia, v noci teploty klesajú pod bod mrazu.

Štyridsaťdvaročný Wang Ťien-pching, ktorý trávil novoročné sviatky v dedine v provincii Chu-pej, len niekoľko kilometrov od mesta Jüe-jang v provincii Chu-nan, uviedol, že spoločne s rodinou väčšinu času spali a zostávali v posteli.

Hranica je podľa jeho slov uzavretá a autá a motocykle ju nesmú prejsť, a tak sa nedá nikam ďalej dostať. "Ak vôbec ideme von, rozprávame sa so susedmi a rozprávame si historky. Než začala byť situácia okolo koronavírusu vážna, tak sa ľudia schádzali a hrali mahjong. Teraz však už nikto hrať nechce," hovorí Wang.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.