Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.01.2020, 12:15

Reakcie britských médií na brexit: Najväčší risk za generáciu. Británia sa teraz stáva iba malým ostrovom

Denník The Independent dnes v redakčnom komentári nevylučuje, že Británia sa raz do EÚ vráti.

Britská tlač je rozpoltená ohľadom hodnotenia odchode Británie z EÚ, ktorý nastane v dnešnú polnoc.

Veľké denníky vychádzajúce v Anglicku i bulvár vyzdvihujú skutočnosť, že Británia sa teraz môže vydať vlastnou cestou, ale napríklad The Guardian varuje, že Británia sa teraz stáva iba "malým ostrovom".

​Až pochmúrne titulné strany potom majú dnešné škótske denníky.

Londýnske Timesy konštatujú, že Británia sa teraz môže vydať vlastnou cestou. "Veľká Británia má šancu robiť veci inak a prispôsobiť svoj hospodársky model tak, aby lepšie fungoval pre celú krajinu," usudzuje popredný celonárodnej britský denník.

"Nadišiel náš čas," hlása optimisticky až bojovne najpredávanejší britský bulvár The Sun na titulnej strane s fotografiou veže Big Ben, ktorá je symbolom Londýna i celej Británie.

"Británia Európu neopustila, iba prešla do inej miestnosti".

Ľavicovo liberálny The Guardian na titulnej strane upozorňuje, že Británia sa teraz stane "malým ostrovom". Na fotografii cez celú stranu je zachytený malý hrad z piesku pred doverskými útesmi.

V ňom je zapichnutá britská vlajočka. "Po 47 rokoch Británia dnes o 23:00 (miestneho času) opúšťa EÚ - najväčší risk za generáciu," píše denník.

Komentár pre The Guardian napísal aj známy politológ Timothy Garton Ash, ktorý ako zástanca zotrvania krajiny v EÚ sa domnieva, že "Británia Európu neopustila, iba prešla do inej miestnosti".

"My, zástancovia zotrvania krajiny v EÚ, sa musíme teraz usilovať o to, aby sa Británii darilo - a EÚ ešte lepšie," varuje pred prípadnou škodoradosťou v prípade naplnenia pesimistických predpovedí.

"Ak brexit bude veľmi nepriaznivý a povedie k nestabilnej, rozhnevanej a roztrpčenej krajine, bude to zlé pre celú EÚ," usudzuje Ash.

Varuje však tiež pred opačnou "nepravdepodobnou" možnosťou úspechu brexitu, kedy by sa "globálna Británia" mohla stať reklamou na odchod z EÚ pre ostatné členské štáty.

"Dovidenia, nie zbohom,"

Britský minister financií Sajid Javid napísal pre konzervatívnych denník The Daily Telegraph komentár konštatujúci, že "naša skvelá krajina je konečne slobodná".

Denník The Independent dnes v redakčnom komentári nevylučuje, že Británia sa raz do EÚ vráti, napríklad v prípade, že sa EÚ stane menej politickou úniou a viac Európou národných štátov, ktorej Briti vždy dávali prednosť.

"Dovidenia, nie zbohom," lúči sa len zatiaľ s EÚ denník The Scotsman.

Škótska tlač všeobecne odchod Británie z EÚ skôr ľutuje. Napríklad denník The National dnešné vydanie poňal veľmi emotívne.

Vyšiel s titulnou stránkou v čiernom, len uprostred stránky horí sviečka obklopená kruhom z európskych hviezd. "Drahá Európa. My sme za to nehlasovali. Nezabudni zapáliť sviečku za Škótsko," píše The National.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.