Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2020, 08:45

Súboj o miesto prezidentského kandidáta demokratov sa začal. Vedie Sanders

Podľa predbežných údajov v Iowe vedie Sanders s 28,62 percentami.

Súboj o miesto prezidentského kandidáta demokratov sa začal. Vedie Sanders
Zdroj: Reuters

Senátor Bernie Sanders, predstaviteľ ľavého krídla amerických demokratov, vyhlásil, že vedie pred Peteom Buttigiegom v čiastkových výsledkoch volebných zhromaždení v štáte Iowa, kde začal súboj o nomináciu demokratického kandidáta do tohtoročného súboja o úrad prezidenta Spojených štátov.

Sanders sa podľa agentúry AFP odvolal na vlastné čiastkové údaje o výsledkoch hlasovania, zverejnené v noci na dnes. Oficiálne výsledky strana doteraz nezverejnila kvôli technickým problémom pri sčítaní.

Bývalý starosta malého mesta South Bend v Indiane Pete Buttigieg je považovaný za predstaviteľa umiernených demokratov.

Problémy so sčítaním 

Demokratická strana v Iowe podľa agentúry AP iba ​​oznámila, že výsledky volebných zhromaždení zverejní neskôr počas dnešného dňa, pretože ich overuje ručne.

Sandersov tím publikoval údaje z takmer 40 percent volebných miestností. Kritizoval pritom "neschopnosť Demokratickej strany v Iowe" zverejniť výsledky skoro po pondelkovom hlasovaní.

Podľa týchto údajov vedie Sanders s 28,62 percentami pred Buttigiegom (25,71) a senátorkou Elizabeth Warrenovou (18,42), ktorá je podobne ako Sanders pokladaná za predstaviteľku ľavého krídla.

Bývalý viceprezident Joe Biden je ešte len štvrtý s 15 percentami, čo by predstavovalo zlý výkon pre muža, ktorý už mesiace vedie prieskumy verejnej mienky na celoštátnej úrovni, poznamenala AFP.

Zahltené linky

Technické problémy spôsobili odklad v ohlásení výsledkov v Iowe, kde sa ako v prvom štáte USA rozhoduje o demokratickom protikandidátovi Donalda Trumpa v prezidentských voľbách. O útok hackerov či iný nepriateľský čin ale údajne nejde.

Podľa niektorých zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra AP, sú príčinou ťažkostí mobilné aplikácie, ktoré majú organizátorom výsledky zo zhruba 1700 volebných zhromaždení pomôcť zhromažďovať.

Z jednotlivých miest volebnej komisári namiesto toho dodávajú do centra výsledky telefonicky. Linky sú ale zahltené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.