Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2020, 11:39

"Ako by sme ten vírus vyžarovali." Rusi zdieľajú svoje zážitky zo sibírskej karantény na sociálnych sieťach

Ľudia, ktorí musia stráviť 14 dní v izolácii, si krátia chvíľu zdieľaním zážitkov z karantény.

"Ako by sme ten vírus vyžarovali." Rusi zdieľajú svoje zážitky zo sibírskej karantény na sociálnych sieťach
Zdroj: TASR/AP

Viac ako 140 Rusov evakuovaných z čínskeho mesta Wu-chan sa teraz nachádza v sanatóriu na Sibíri, stráženom príslušníkmi ruskej národnej gardy.

Ľudia, ktorí tu musia stráviť 14 dní v izolácii, si krátia chvíľu zdieľaním zážitkov z karantény na sociálnych sieťach. Napríklad na TikToku sa tak objavujú fotografie jedál či videá cvikov, vďaka ktorým sa udržujú v kondícii.

"Moje zdravie je v poriadku vďaka cvičeniu," vtipkuje model Pavel Lichman, keď na internete zdieľa video so sériou cvikov v izbe sanatória na Sibíri.

Na sociálne siete dáva on i ďalší "uväznení" ľudia fotografie jedla, takzvané Q&A (otázky a odpovede) zo sedenia z izieb, kde primárne odpovedajú na otázky iných používateľov alebo zábery ubikácií, v ktorých budú nasledujúce dva týždne tráviť v karanténe.

Opustíš izbu, stráviš tu ďalšie dva týždne

Lichman oznámil britskému denníku The Guardian, že ľudia v izolácii musia zostávať vo svojich izbách, aby sa nedostali do kontaktu s ostatnými. "Neopúšťate svoje miestnosti, lekári nám nosia jedlo, merajú nám teplotu, robia výtery z krku a zisťujú hladinu kyslíka v krvi," hlási model evakuovaní z čínskeho mesta Wu-chan, epicentra nového typu koronavírusy.

Lekári evakuovaných varovali, že ak svoje izby opustia, dvojtýždňová lehota karantény im začne od začiatku.

Pavel Lichman plánuje ďalšie dva týždne športovať. "Budem mať blog na Tik Toku, chcem čítať knihy, pozerať sa na televízne relácie, odpovedať na otázky novinárov. Budeme sa rozvíjať a strážiť, či sme zdraví," usmial sa. Iní chcú využiť svoj čas na sledovanie seriálov na Netflixe či štúdium cudzích jazykov.

V blogových príspevkoch niektorí ďakovali ruskej vláde za evakuáciu, zatiaľ čo iní sa pýtali, prečo boli transportovaní do stredu Sibíri, rozmiestnení v skupinách po dvoch alebo troch a zbavení všetkých svojich osobných vecí.

Ľudia v rúškach aj kombinézach

Študentka Marina Zaitsevová opísala na stránke Fontanka.ru obtiažnu evakuáciu z Číny na palubu vojenského lietadla s malou predstavou o tom, kde sa budú po prílete zdržiavať.

Keď dorazili do sanatória, bolo im povedané, aby sa vzdali oblečenie kvôli jeho dezinfekcii. "V hale boli ľudia nielen v rúškach, ale aj v kombinézach," povedala. "Správali sa k nám, ako by sme ten vírus vyžarovali," povedala študentka.

Na 144 evakuovaných dohliadajú príslušníci ruskej národnej gardy. Tí majú prikázané, aby do sanatória nikto nevstupoval, ale ani z neho nikto neodišiel. Medzi evakuovanými sú občania Bieloruska, Ruska, Ukrajiny a Arménska. Lokácia je umiestnená asi 30 km od sibírskeho mesta Ťumeň. Miestni vyjadrili nevôľu k tomu, že karanténa bola zavedená práve v ich regióne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.