Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.02.2020, 15:30

Koronavírus: Slovák ženatý v Číne prehovoril o izolácii miliónov ľudí v krajine

  • Moja manželka je Číňanka. Mám čínsku rodinu aj „čínske“ rodinné povinnosti.
  • Medzi tie najzákladnejšie patrí prísť na oslavy čínskeho nového roka. A tak som prišiel.
  • Netušil som však, že tentoraz sa nedostanem späť.
  • Letecké spoločnosti zrušili spoje do Číny, WHO vyhlásila globálny stav ohrozenia a čínska vláda predĺžila voľno až do deviateho februára.
  • Nik nevie, ako to celé dopadne, a všetci sa boja.
  • Niektorí o svoje zdravie, mnohí o svoje živobytie. Nie je to však prehnaná panika?
Koronavírus: Slovák ženatý v Číne prehovoril o izolácii miliónov ľudí v krajine
Zdroj: Reuters

Ako sa to celé začalo
Čínsky nový rok tentoraz pripadol na 24. januára. To bol posledný deň roku Prasaťa a začal sa rok Myši (Potkana). Posledný deň roka je deň, keď sa veľkolepou večerou spolu s rodinou oslavuje príchod nového začiatku. Druhé rodinné stretnutie, a tentoraz nielen tej najbližšej rodiny, ale aj strýkov, tetiek, synovcov, sesterníc a tak ďalej, býva na tretí deň nového roku. V deň sviatku rodiny.

​Aj my sme sa v posledný deň roku vybrali za strýkom na spoločnú večeru. Ja, moja žena a jej mama. Bolo to pár dní po tom, ako sa správy o koronavíruse začali dostávať do médií. Približne vtedy sa aj prevalilo, že starosta mesta Wu-chan zatĺkal informácie o novej hrozbe, a teraz kvôli tomu nový koronavírus ohrozuje celú krajinu.

V tento deň však ešte neboli žiadne opatrenia na obmedzenie možnej epidémie. Nik ešte netušil, čo sa presne deje. Aj napriek tomu bolo mesto úplne prázdne. Lenže bolo ťažké vidieť naozajstný dôvod. Je za tým čínsky nový rok, alebo koronavírus? Obchody, kaviarne a reštaurácie sú prázdne každý rok počas sviatkov… A boli by prázdne aj tento rok, vírus nevírus. Istá zmena však nastala – väčšina z tých pár ľudí, čo sa viezli vo vyľudnenom metre, mala rúško na tvári. Strach sa už začínal drať medzi ľudí. Dnes už nikoho bez rúška nikam nepustia. A pri vstupe do verejných priestorov vám neustále merajú teplotu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 87% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.