Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.02.2020, 08:22

Na koronavírus v Číne včera zomrelo rekordne veľa ľudí. Celkový počet obetí prekročil tisícku

  • Celkový počet nakazených koronavírusom stúpol na 42 638.
  • Veľká väčšina nových obetí a nakazených pochádza z centrálnej provincie Chu-pej.
  • Úrady uviedli, že chcú ešte dnes preveriť ďalších viac ako 16-tisíc ľudí.
  • Nákaza sa už rozšírila do niekoľkých desiatok krajín.
Na koronavírus v Číne včera zomrelo rekordne veľa ľudí. Celkový počet obetí prekročil tisícku
Zdroj: TASR

Nový typ koronavírusu má v pevninskej Číne na svedomí už 1016 mŕtvych. Za pondelok podľa miestnych úradov počet obetí stúpol o rekordných 108 ľudí.

Nakazených pribudlo 2478, teda menej ako v nedeľu. Celkový počet potvrdených prípadov tým stúpol na 42 638, z ktorých sa však niektorí už vyliečili. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Veľká väčšina nových obetí a nakazených pochádza z centrálnej provincie Chu-pej, v ktorej leží aj najhoršie zasiahnuté mesto Wu-chan, ktoré je ohniskom epidémie.

Úrady provincie pritom v pondelok večer uviedli, že chcú ešte dnes preveriť ďalších viac ako 16-tisíc ľudí, u ktorých existuje podozrenie, že sú vírusom nakazení.

Obchody ostávajú zatvorené 

V Číne v pondelok skončilo novoročné voľno, ktoré úrady v snahe zabrániť šíreniu choroby predĺžili o desať dní.

V krajine sa však aj napriek koncu sviatkov neotvorili niektoré obchody, školy či továrne. Zastavenie prevádzok dopadá na druhú najväčšiu svetovú ekonomiku a globálny dodávateľský reťazec, v dôsledku epidémie klesla aj dôvera investorov v ekonomiku eurozóny.

Prepustenie šéfa strany

​Vedenie provincie Chu-pej dnes zbavilo úradu miestneho šéfa komunistickej strany a tiež predsedu zdravotnej komisie.

Úrady neuviedli presný dôvod na ich prepustenie, avšak v Číne v poslednej dobe rastie kritika toho, akým spôsobom miestni činitelia k epidémii pristupovali v jej začiatkoch.

Nákaza sa už rozšírila do niekoľkých desiatok krajín, úmrtie mimo pevninskú Čínu však zatiaľ zaznamenali po jednom na Filipínach a v Hongkongu.

​Najviac infikovaných mimo Číny hlási Japonsko. Vietnam dnes informoval o svojom už 15. prípade, keď sa nákaza potvrdila u trojmesačného dieťaťa.

Nakazení v Hongkongu

Hongkong dnes oznámil nákazu u štyroch ľudí z obytného domu, v ktorom žili muž a žena, ktorí vykazovali symptómy ochorenia.

Miestne úrady teraz vyšetrujú, či sa vírus nemohol rozšíriť domovou inštaláciou. Ak by sa toto podozrenie potvrdilo, značne by vzrástlo riziko vzniku nových lokálnych ohnísk nákazy. Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová dňa vyzvala obyvateľov mesta, aby zostávali čo najviac doma.

V Spojených štátoch sa potvrdila nákaza u človeka, ktorý bol nedávno z Wu-chanu evakuovaný a zdržiaval sa spolu s ďalšími navrátilcami v povinnej karanténe na vojenskej základni v Kalifornii. Ide už o 13. prípad v USA.

Zákaz vylodenia

Thajsko dnes kvôli obave zo šírenia nákazy zakázalo vylodenie viac než dvetisíc ľudí, ktorí sú na palube výletnej lode MS Westerdam spoločnosti Holland America.

Plavidlo hľadá v ázijských vodách prístav už niekoľko dní, odmietlo ho už Japonsko a Filipíny. Prítomnosť vírusu na palube sa pritom zatiaľ nepotvrdila.

​Koronavírus vyvoláva ochorenie s príznakmi chrípky (horúčku, kašeľ, problémy s dýchaním), len u niektorých pacientov vedie k rozvoju vírusového zápalu pľúc, ktorý môže vyústiť až v zlyhaniu dýchania.

Podľa doterajších informácií odborníkov umierajú na vírus prevažne seniori a ľudia s podlomeným zdravím.

V počte obetí už cez víkend nový koronavírus prekonal epidémiu SARS, na ktorú v rokoch 2002 až 2003 zomrelo vo svete 774 ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.