"Dva bombardéry dlhého doletu Tu-22M3 vzdušných síl dokončili hliadkovú misiu v bieloruskom vzdušnom priestore," citovala agentúra Tass z vyjadrenia ruského ministerstva obrany.
Diaľkové bombardéry schopné niesť jadrové zbrane podľa ministerstva v sobotu nacvičovali spoločné úlohy s bieloruským letectvom a protivzdušnou obranou, po zhruba štyroch hodinách sa vrátili na základňu v Rusku. Podobne Moskva vyslala bombardéry naposledy vlani v decembri.
Neobvyklá misia prišla vo chvíli, keď Moskva počas uplynulých týždňov do Bieloruska presunula tisíce vojakov zo Sibíri a Ďalekého východu na avizované spoločné cvičenie.
Západ sa obáva ruskej agresie
Podľa USA a ďalších krajín NATO zhromaždilo Rusko pri ukrajinských hraniciach vyše 100 tisíc vojakov a ďalší ruskí vojaci boli vyslaní práve do Bieloruska. Spojené štáty upozornili, že by ich tam Kremeľ mohol presunúť až 30-tisíc.
Manévre s názvom Spojenecké odhodlanie sa budú konať v blízkosti západnej hranice Bieloruska s Poľskom a Litvou – členskými štátmi NATO – a tiež pri južných hraniciach s Ukrajinou. Západ sa obáva, že sa Rusko takto pripravuje na možnú agresívnu akciu voči Ukrajine.
Rozmiestnenie ruských jednotiek v Bielorusku budí na Západe obavy, že by Moskva mohla zaútočiť na Ukrajinu zo severu. Ukrajinské hlavné mesto Kyjev je len 80 kilometrov od bieloruských hraníc.
Moskva to ale popiera. Za stiahnutie vojsk však požaduje, aby NATO poskytlo písomné záväzky, že sa nebude rozširovať smerom na východ a predovšetkým, že sa členskou krajinou nestane Ukrajina. Spojenci ale také podmienky odmietli.
Lukašenko bagatelizoval možný konflikt
Bieloruský autoritársky vodca Alexander Lukašenko v rozhovore s moderátorom ruskej štátnej televízie odvysielanom v sobotu vyhlásil, že Ruskom vedená Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (CSTO) už preukázala schopnosti rýchleho nasadenia, keď jej členovia v januári krátko vyslali svoje sily do Kazachstanu.
„Kým oni (NATO) sa budú stále pripravovať na vyslanie niektorých vojakov sem, my už budeme stáť pri Lamanšskom prielive a oni to vedia,“ vyhlásil Lukašenko.
Napätie okolo Ukrajiny a možné prepuknutie ozbrojeného konfliktu bagatelizoval s tým, že pokiaľ vojna prepukne, "bude trvať maximálne tri alebo štyri dni", pretože podľa neho na Ukrajine nie je nikto, kto by bojoval.
The gunners of Russia and Belarus destroyed the control points of the mock enemy during the inspection of the reaction forces of the Union State https://t.co/MUhTpKok0Z pic.twitter.com/zumRwRS8n4
— Минобороны России (@mod_russia) February 4, 2022
Hlavná časť rusko-bieloruských manévrov prebehne od 10. do 20. februára. Účelom cvičenia je podľa Lukašenka vypracovať plán pre prípad vojenskej konfrontácie s pobaltskými štátmi a Poľskom na západe Bieloruska a Ukrajinou na juhu.
Rusko v sobotu premiestnilo do Bieloruska aj bojové lietadlá Su-25SM a protivzdušné systémy S-400, potvrdila to ruská štátna agentúra Ria Novosti.
„Ide o najväčšie ruské nasadenie od čias studenej vojny s očakávaným počtom 30 tisíc vojakov. Specnaz, stíhacie lietadlá, strely Iskander. Hovoríme teda o širokej škále moderných vojenských prostriedkov. To všetko bude spojené s každoročným ruským cvičením jadrových síl, ktoré sa očakáva tento mesiac,“ vyjadril obavy z presunov ruských vojenských síl do Bieloruska šéf NATO Jens Stoltenberg.
Satelitné snímky americkej spoločnosti Maxar potom ukázali, že ruské vojenské jednotky vyzbrojené raketami vrátane balistických systémov Iskander, raketometov a bojových lietadiel sú rozmiestnené na troch miestach v Bielorusku blízko ukrajinských hraníc.
Podľa Maxaru ide o miesta v blízkosti Jelska, Rečic a Lunince. Všetky lokality sa nachádzajú vo vzdialenosti približne 50 kilometrov od ukrajinských hraníc.
Satellite images show an expansion of Russia's buildup near Ukraine's border, with troop tents and shelters now visible at "virtually every deployment location in Belarus, Crimea and western Russia," according to Maxar Technologies. https://t.co/D1o8JFt9p3 pic.twitter.com/OawoKclp3V
— Axios (@axios) February 3, 2022