Osud rozhovorov o kontrole jadrových zbraní medzi Ruskom a Spojenými štátmi bude do určitej miery závisieť od toho, ako sa budú vyvíjať rokovania o bezpečnostných požiadavkách Moskvy.
Podľa agentúry Reuters to povedal riaditeľ odboru kontroly zbrojenia na ruskom ministerstve zahraničia Vladimir Jermakov. Súčasné diskusie o bezpečnostných zárukách podľa neho majú prioritu pred rokovaním o kontrole zbrojenia.
"V súčasnej dobe neexistuje žiadna dohoda o harmonograme nových stretnutí v rámci strategického dialógu," povedal agentúre Ria Novosti Jermakov. Dodal, že ďalšie rozhovory o strategickej stabilite budú v nemalej miere závisieť od toho, ako sa podarí vyriešiť otázky týkajúce sa bezpečnostných záruk.
Moskva podľa neho bude "tlačiť na Washington, aby diskutoval o ruských iniciatívach ako celku, a nedovolí, aby z nami navrhovaného 'balíčka' vyčlenil podľa svojej chuti nejaké jednotlivé témy alebo možnosti."
Rusko okrem iného požaduje, aby mu Západ poskytol záruky, že sa NATO nebude rozširovať smerom na východ, neprijme za člena Ukrajinu a nebude zriaďovať vojenské základne v postsovietskych krajinách.
Súčasťou návrhov je aj klauzula o nerozmiestňovaní útočných zbraní NATO v blízkosti ruských hraníc alebo stiahnutie aliančných síl vo východnej Európe na pozície z roku 1997.
Washington dal už skôr najavo, že nemieni rokovať o požiadavke, aby sa jednotky NATO a zbrane stiahli z východu Európy a aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO. Vyjadril ochotu debatovať o ďalších bodoch, ako je kontrola zbrojenia či opatrenia na budovanie dôvery.
V posledných rokoch prestalo platiť viac zmlúv o kontrole zbrojenia. Zmluva Nový ŠTART, známa tiež ako ŠTART 3, na ktorej predĺžení sa obe krajiny dohodli vlani krátko pred jej vypršaním, zostane v platnosti ďalších zhruba päť rokov. Jej budúcnosť je však nejasná, napísalo už predtým Rádio Sloboda.