Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2020, 20:07

Tajomník ministerstva obrany Spojených štátov rezignoval, údajne na Trumpovu žiadosť

Prezident sa údajne snaží pomstiť nelojálnym členom svojej administratívy.

Tajomník ministerstva obrany Spojených štátov rezignoval, údajne na Trumpovu žiadosť
Zdroj: Reuters

Štátny tajomník amerického ministerstva obrany John Rood v stredu odstúpil zo svojej funkcie. Podľa svojho vyhlásenia tak urobil na žiadosť prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentúra AP.

Rood minulý rok vyhlásil, že ministerstvo obrany považuje protikorupčné opatrenia na Ukrajine za dostatočné na to, aby jej Trumpova administratíva uvoľnila Kongresom schválenú finančnú pomoc.

Pozastavenie vojenskej pomoci Ukrajine bolo jednou z ústredných tém procesu impeachmentu prezidenta Trumpa, ktorý iniciovala Demokratická strana.

Trumpova pomsta

AP uvádza, že hoci Senát uznal Trumpa za nevinného, prezident sa snaží pomstiť nelojálnym členom svojej administratívy.

"Chcem sa poďakovať Johnovi Roodovi za jeho službu krajine a popriať mu veľa šťastia v budúcich výzvach," napísal Trump na sociálnej sieti Twitter.

"Rozumiem, že ste od ministra (Marka) Espera žiadali moju rezignáciu," napísal Rood vo svojom liste Trumpovi. Dodal, že na svoju funkciu rezignuje 28. februára.

Dočasne zastavená pomoc

Rood napísal 23. mája minulého roku list Kongresu, v ktorom uviedol, že Pentagón pozorne analyzoval protikorupčné opatrenia ukrajinskej vlády.

"Potvrdil som, že ukrajinská vláda podnikla zásadné kroky smerom k uskutočneniu reforiem v oblasti obrany s cieľom znížiť korupciu," píše v liste Rood.

​Dosluhujúci štátny tajomník takisto uviedol, že jeho autorizácia, ktorú vyžadujú pravidlá procesu uvoľnenia finančnej pomoci, vychádzala zo stálej komunikácie medzi predstaviteľmi Ukrajiny a Spojených štátov vrátane stretnutí amerického ministra obrany a jeho náprotivku.

Rood neskôr novinárom povedal, že v týždňoch, ktoré nasledovali po jeho podpise, si uvedomoval, že pomoc bola dočasne zastavená.

"Nikdy som nedostal jasné vysvetlenie okrem toho, že existujú obavy z korupcie na Ukrajine," dodal. Hovorkyňa Pentagónu Alyssa Farahová informovala, že Rooda vo funkcii nahradí James Anderson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.