Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2020, 18:07

Politické strany v Durínsku sa dohodli, že si premiéra zvolia bez podpory radikálov

Voľba nového premiéra sa v Durínsku uskutoční štvrtého marca tohto roku. V apríli 2021 sa uskutočnia voľby do krajinského parlamentu.

Politické strany v Durínsku sa dohodli, že si premiéra zvolia bez podpory radikálov
Zdroj: Reuters

Poslanci krajinského parlamentu v nemeckej spolkovej krajine Durínsko sa v piatok dohodli, že pri marcovej voľbe nového durínskeho premiéra, budú hlasovať bez podpory krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Informovala o tom v sobotu agentúra AP.

Poslanci z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD)strany Ľavica (Die Linke) a strany Zelených sa podľa svojho spoločného vyhlásenia dohodli, že voľba nového premiéra sa uskutoční štvrtého marca tohto roka.

V apríli 2021 sa uskutočnia voľby do durínskeho krajinského parlamentu.

Thomas Kemmerich zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorý bol za predsedu durínskej vlády zvolený 5. februára, z funkcie po niekoľkých dňoch odstúpil.

K zvoleniu mu totiž okrem hlasov poslancov CDU a Slobodnej demokratickej strany (FDP) pomohli aj hlasy od krajne pravicovej AfD, s ktorou však všetky hlavné politické strany odmietajú spolupracovať.

Práve táto skutočnosť následne vyvolala v Nemecku vlnu kritiky, v dôsledku ktorej Kemmerich z postu odstúpil.

Lídri CDU podľa AP medzičasom súhlasili, že v marci podporia znovuzvolenie bývalého premiéra Durínska Boda Ramelowa zo strany Ľavica.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.