Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2020, 19:04 Aktualizované dňa 04.03.2020 o 19:18

Všetky susedné štáty už zaznamenali výskyt koronavírusu. Maďarsko dnes oznámilo dva prípady

Na rokovaní krízového štábu podľa Orbána zaznelo, že ide o dvoch občanov Iránu študujúcich v Maďarsku.

Všetky susedné štáty už zaznamenali výskyt koronavírusu. Maďarsko dnes oznámilo dva prípady
Zdroj: Reuters

V Maďarsku zaznamenali prvé dva prípady nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Oznámil to v stredu večer predseda maďarskej vlády Viktor Orbán prostredníctvom Facebooku.

Znamená to, že všetky štáty susediace so Slovenskom - okrem Maďarska aj Rakúsko, Česko, Ukrajina a Poľsko - už zaznamenali nákazu koronavírusom.

Na rokovaní krízového štábu podľa Orbána zaznelo, že ide o dvoch občanov Iránu študujúcich v Maďarsku.

"Máme prvého infikovaného, dokonca hneď dvoch pacientov, ktorých sme museli pre nákazu hospitalizovať," povedal premiér po schôdzke krízového štábu v budove ministerstva vnútra.

"Vstupujeme do etapy ochrany"

Podľa jeho slov sa zdá, že zatiaľ sa u nich neprejavili žiadne zdravotné problémy, ale nákaza novým koronavírusom sa už potvrdila. Dvojicu previezli do budapeštianskej Nemocnice sv. Ladislava.

Krízový štáb podľa slov Orbána preveril stav opatrení a skonštatoval, že je k dispozícii potrebný počet zdravotného personálu, ktorý je patrične pripravený.

K dispozícii je aj potrebné materiálové zabezpečenie na ochranu proti nákaze a vhodné na zavedenie nutných opatrení je aj právne prostredie, ktoré zabezpečuje výkon úlohy lekárov, policajtov, pracovníkov štátnej správy i expertov.

"Vstupujeme do etapy ochrany. Každý deň na poludnie zasadne krízový štáb a potom bude o vývoji informovať verejnosť," uzavrel videoodkaz predseda vlády.

Nedávno navštívili Irán

Iránski študenti maďarskej univerzity, ktorí sú prvými nakazenými novým koronavírusom SARS-CoV-2 v Maďarsku, navštívili nedávno Irán.

Súčasne s ich hospitalizáciou izolovali v nemocnici aj manželku jedného a priateľku druhého z nich, s ktorými bývajú v jednej domácnosti, povedal primár Centra hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.

"Obaja pacienti sa majú dobre, majú iba mierne príznaky. Avšak pre pozitívne laboratórne výsledky sme ich umiestnili do karantény. V súčasnosti vyšetrujeme, akým spôsobom sa mohli nakaziť. V nemocnici zostanú až dovtedy, kým nebudú úplne zdraví," citoval primára spravodajský server Portfolio.hu.

Server pripomenul, že Irán je druhým ohniskom nákazy. V tejto krajine skôr oznámili prípad úmrtia než nákazy. V skutočnosti je tam zrejme podstatne viac infikovaných, avšak režim tají skutočné údaje a zdravotný systém nie je dosť rozvinutý, aby dokázal diagnostikovať chorých, konštatoval Portfolio.hu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.